Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Concesionare / Cumparare teren primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Concesionare / Cumparare teren primarie

Din cate am citit eu pe net, pentru a concesona un teren de la primarie, se organizeaza o licitatie (se poate si fara ) si se stabileste o suma pentru teren ,(redeventa) care poate fi platita lunar,semestrial,sau anual .
1. Se poate sa concesionez un teren pe 20 de ani (este un exemplu) si dupa 2 ani sa il cumpar ?? Si intre ce sume se incadreaza redeventa ? (intre 5 lei si 27 ?? )
2. Cum se procedeaza la cumpararea unui teren ? Intre ce sume se incadreaza pretul pentru al cumpara ? Vreau sa precizez ca terenul nu este prin centrul orasului si mai este si printre blocuri.
Si pentru ambele intrebari : Iti trebuie un avocat , pt. a negocia ? Primaria iti da autorizatie de constructie pentru orice vrei tu sa construiesti ? Vreau sa precizez ca in spatele terenului este un bloc de apartamente (la vreo 4-5 m) si in fata la vreo 5 m. (si as bloca intr-un fel vederea celor de la etajul 1 pe suprafata mea de 12 m latime)
CINE CUNOASTE, as fi recunoscator daca m-ar ajuta !
Termenul maxim de concesionare este de 49 de ani. Legea nu reglementează un termen minim. În schimb, îl poate impune primăria.

Preţul concesiunii (redevenţa) îl stabileşte, în principiu, concedentul.

Posibilitatea cumpărării există, dacă terenul face parte din patrimoniul privat al localităţii.

Preţul unui teren se încadrează între două limite: suma maximă pe care este dispus să o plătească cumpărătorul şi suma minimă pe care este dispus să o accepte vînzătorul! :)

Pentru a putea afla ce puteţi şi ce nu puteţi construi pe acel teren, solicitaţi un certificat de urbanism. Veţi găsi acolo tot ce vă interesează. Puteţi cere relaţii suplimentare la serviciul de urbanism.

Da, asa stiam si eu ca este de maxim 49 de ani.
Un mic fragment dintr-un ziar " a concesionat de la municipiu teren cu destinaţia spaţii verzi şi parcări, cu o redevenţă de 5,4 lei pe metru pătrat pe an, iar terenul cu destinaţia construit este mai scump şi ajunge la 27,2 lei pe metru pătrat"

Deci daca acel teren este al primariei (cred ca da) ,dupa ce am semnat ca il concesionez (pe o perioada de 20 de ani), ma pot duce sa spun ca vreau sa il cumpar ? asta dupa 1 an sau 2 (timpul necesar pentru a scoate banii necesari) ??

Nu stiti, un teren intr-o zona aproape de periferie ar ajunge mult ? asta in comparatie cu un pret al unei persoane fizice, adica te jupoaie primaria de bani ?
Cr!sS a scris:

Da, asa stiam si eu ca este de maxim 49 de ani.
Un mic fragment dintr-un ziar " a concesionat de la municipiu teren cu destinaţia spaţii verzi şi parcări, cu o redevenţă de 5,4 lei pe metru pătrat pe an, iar terenul cu destinaţia construit este mai scump şi ajunge la 27,2 lei pe metru pătrat"

Deci daca acel teren este al primariei (cred ca da) ,dupa ce am semnat ca il concesionez (pe o perioada de 20 de ani), ma pot duce sa spun ca vreau sa il cumpar ? asta dupa 1 an sau 2 (timpul necesar pentru a scoate banii necesari) ??

Nu stiti, un teren intr-o zona aproape de periferie ar ajunge mult ? asta in comparatie cu un pret al unei persoane fizice, adica te jupoaie primaria de bani ?
Pana la urma, ce vrei de fapt sa cunosti in plus? Exista o lege a concesiunilor, in vigoare, cu modificari si completari ulterioare, actul de concesiune se incheie intre partile interesate, conform reglementarilor in vigoare! In plus ce se mai poate spune?
Pai deasta am si apelat la internet /forum pt a afla lucruri noi. Vreau sa aud de la cei ce cunosc / poate cei care au facut asa ceva. Si da, ai mare dreptate "actul de concesiune se incheie intre partile interesate" . M-ai astept pareri de la cei care au concesionat !
Valoarea contractului de concesionare poate fi constituita fie ca:
a) suma fixa (avind in vedere ca durata concesionarii poate ajunge la 50 de ani, se va insera o clauza de indexare a sumelor in functie de procentul anual al inflatiei, chiar daca pretul este in valuta);
b) redeventa procentuala in bani;
c) redeventa procentuala in natura.