avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate Renataec

Activitate Renataec

Bună ziua, am primit un plic "notificare de cesiune" și zice asa "In conformitate cu dispozitiile art. 1566 și urmatoarele din Noul Cod Civil, respectiv cu prevederile art. 1578
din Noul Cod Civil, prin prezenta, va aducem la cunostinta faptul ca, in baza Contractului Cadru de Cesiune
de Creante nar 20457/28.03.2022, s-a semnat Contractul de Cesiune de Creante nr. 21051/13.12.2023, cu
transfer de proprictate in data de 21.12.2023, prin care ORANGE ROMANLA S.A. a cesionat in favoarea
InvestCapital LTD, toate creantele, impreuna cu accesorile sale, rezultate din sau in legatura cu Contractul
de prestari servicii 0603850108, (denumit in continuare "Contractul de prestari servici'") din data de
13.02.2017 ( Creanta Cesionata"). Cesiunea a fost inregistrata la Registrul National de Publicitate Mobiliara
sub nurarul 2024-01091045277843-LER si devine opozabila debitorului cedat prin aceasta inregistrare.
Totodata, va informam ca, potrivit dispozitiilor legale in vigoare si a prevederilor contractuale, cesiunea de
creanta produce efecte prin informarea debitorului cedat, fara a fi necesar acordul acestuia.
Incepand cu data de 21.12.2023, ORANGE ROMANIA S.A., nu mai este detinatorul contractual si legal al
drepturilor mentionate anterior, aceste drepturi fiind preluate de catre InvestCapital LTD. Și zice ca as avea o datorie de 1097 lei, dar eu știu sigur ca nu am avut niciodată abonament sau altceva la Orange.
Bună ziua, soțul meu a fost în CCC în luna august 2023 s a dus la munca dar abia în decembrie a semnat contractul, secretara de la primărie știa ca muncește dar I a zis sa închidă indemnizația când semnează contractul. În fisa de la munca care trebuie la dosar scrie ca el muncește la ei din luna august, automat AJPIS ne a spus sa dam banii înapoi pe astea 5 luni. Ce părere aveți? Credeți ca avem vreo șansă să nu îi restituim? Sunt 14500 de lei....