avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate gipsyadd

Activitate gipsyadd

Momentan nu exista nici o posibilitate de echivalare examene promovate la USH in cadrul altor universitati. Pana la abrogarea OG10 s-ar fi putut, insa nici in acea perioada nu te primea nimeni, pentru ca nu existau norme metodologice clare de aplicare in acest sens. Personal, am batut la usile multor universitati, insa in zadar..
Avand in vedere ca la aceasta ora nu mai exista nici un fel de reglementare in vederea echivalarii, singura solutie pe care o ai este aceea de a incerca sa finalizezi tot la USH cea de-a doua specializare, acreditata, in cadrul aceleiasi facultati absolvite anterior, avand grija sa se respecte legislatia cu privire la cea de-a doua spec.
Celelalte alternative sunt : sa astepti in continuare o reglementare guvernamentala/ministeriala cu privire la "diplomele 2009" sau obtinerea "diplomei 2009" prin intermediul instantei.
Este la latitudinea fiecarei universitati sa decida daca iti va permite sau nu sustinerea disertatiei, pe motivul lipsei diplomei de licenta de la dosarul de inscriere. Si eu am finalizat masterul la zi, la stat, in aceasta vara si nu mi-au primit dosarul din acelasi motiv- lipsa diplomei de licenta, in conditiile in care aveam totusi depusa la dosar si adeverinta si situatia scolara, copie a registrului matricol, ambele aflate in perioada de valabilitate. In schimb, am colegi care au finalizat masterul in cadrul altor universitati si au sustinut disertatia zilele acestea, fara nici o problema. Insa fara depunerea diplomei de licenta, in mod cert nu li se va elibera nici cea de master, aceasta fiind conditionata cf.legii, de obtinerea primeia. De peste doi ani se cauta solutii in vederea reglementarii acestui abuz impotriva licentiatilor, insa pana acum toti juristii ministerului, universitatii si ARACIS-ului la un loc, nu au gasit nici o rezolvare.
Pot sa iti spun insa ca exista foarte multe procese pe rol, impotriva universitatii si ministerului, exact pentru eliberarea si recunoasterea diplomelor de licenta, iar la aceasta ora exista deja peste 20 de procese castigate pe fond. Partea proasta este insa ca aceasta "rezolvare" in instanta a obtinerii fara tagada a dreptului dobandit este de lunga durata si necesita nervi de otel...
Răspuns la discuția Referitor O.G.10/2009
"...insa nu au inteles sa uzeze si de calea justitiei..." - aici permiteti-mi sa va contrazic:)...in rest observatiile dvs.imi par extrem de pertinente; speta este deja creionata- chiar as vrea sa discutam mai in amanunt, daca si dvs.sunteti disponibil, insa nu stiu cum pot face asta:(.
Răspuns la discuția Referitor O.G.10/2009
dumitriu_ a scris:

gipsyadd a scris:

Buna seara! Voi incerca eu un raspuns la aceasta intrebare. Deoarece studentii promotiei 2009 au fost inmatriculati in anul 1 exact in anii 2005 si 2006 (promotiile de 4 si 3 ani). Eu sunt convinsa ca in mod special s-a evitat termenul "absolventi" in aceste 2 articole, pe de o parte pentru ca ministerul nu a considerat ca fiind "absolventi " studentii inmatriculati la ID si in mare parte si FR, si pe de alta parte din considerente politice la acea perioada - dar s-a facut clar referire inclusiv la acestia.

Art. 4 - parerea mea este ca in articolul de mai jos se face referire la studentii care au sustinut licenta in anii precedenti si au intrat deja in posesia diplomei.
"Pentru absolventii Universitatii Spiru Haret din Bucuresti care se inscriu pentru programe de masterat la alte universitati, verificarea documentelor de studii este in responsabilitatea universitatii primitoare. Acestea pot solicita Universitatii Spiru Haret documente clarificatoare privind actele de studii. "

Evident, ca majoritatea legislatiei noastre, exprimarile sunt ambigui si lasa loc interpretarilor...


Totusi art.2 al acestei ordonante incepe chiar cu termenul "Absolventii...", deci nu s-a evitat folosirea termenului asa cum sugerati mai sus, iar faptul ca se face referire la cei de la "...specializarea Drept, cu o durata de 3 ani si cu 180 credite..." este clar ca doar ei "...au dreptul de a-si completa studiile..." conform acestui articol.
Insa prin referirea din alin.(1) art.3 se poate face o "confuzie" intre termenul "absolvent" si termenul "student" deoarece au existat "...studenti inmatriculati in anul I in peroada 2005-2009...", insa nu toti au absolvit si au promovat ex. de licenta.
Vine si o "clarificare" (daca se poate numi asa) asupra "diferentierii" termenilor (absolvent student) in Anexa la Ordinul nr.5202/2009 privind aprobarea "metodologiei" de aplicare a OG 10/2009, mai exact la art.4 din aceasta anexa (citat de d-voastra) care da posibilitatea absolventilor de a continua studiile la programe de masterat la alte universitati, ceea ce inseamna ca se recunoaste calitatea de absolvent daca a promovat examenul de licenta.




Multumesc frumos...intre timp am obtinut un raspuns neechivoc MECTS, dupa trei luni indelungi de insistente. Raspunsul a fost acela ca " Ordonanta Guvernului nr. 10/2009 privind dreptul studentilor inmatriculati la formele de invatamant la distanta sau cu frecventa redusa de a continua studiile la programe de studii de licenta autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate nu se refera la persoanele care au sustinut examenul de licenta anterior intrarii in vigoare a actului normativ respectiv.
De aici eu inteleg faptul ca mi se recunoaste licenta...Dvs.nu:)?
Dupa toate acestea...la masterul de stat pe care il urmez, am ajuns de la taxa, unde intrasem anul trecut, la zi, buget, in urma mediilor foarte bune obtinute.Iar asta in timp ce nu mi se recunoaste licenta (datorita absolvirii unei forme de invatamant neacreditate - adica mi se contesta calitatea invatamantului absolvit) un paragraf mai jos din acelasi raspuns MECTS. Apocaliptic, nu?
Dar termenul de raspuns in cazul unei cereri adresate unei institutii private, de invatamant superior, este cumva reglementat d.p.d.v.d. legislativ? Sau se aplica aceleasi norme, ca si in cazul insitutiilor publice?
Multumesc!
Răspuns la discuția Referitor O.G.10/2009
Si ce daca-i retorica, nu-mi permiteti sa va raspund?
Valoarea: vedetism; premiera mondiala; cartea recordurilor; fiind o re-licenta in direct (se permite acces mass-media). OK, eu zic sa nu ne lasam mai prejos si sa invitam si observatori straini.
In rest: daca semnati cererea, singur va renegati licenta sustinuta Nu veti mai putea face nimic, in continuare, in sensul de a va solicita dreptul dobandit: diploma, chiar si prin (de fapt, in special) mijloace legale
Si daca va aflati in posesia diplomei, si daca doar in cea a adeverintei de licenta, aceastea nu v-au fost anulate si in consecinta nu puteti sustine o alta licenta. Dar daca tineti Dvs.mortis...:)
Actele administrative oricum nu v-au fost anulate in termen, lasand la o parte faptul ca nu se putea invoca nici un motiv in acest sens. Si nici nu cred ca ar mai fi posibil asta, avand in vedere ca a trecut 1 an de cand...sunteti fericitul posesor (rog un avocat sa corecteze daca aberez)
In rest, sa o stapaniti sanatos si va bucurati de ea:)!
Răspuns la discuția Referitor O.G.10/2009
Buna seara!
Ce parere aveti acum, D-le Zaharia?
N-as fi vrut sa am gura aurita, dar in tara asta forul legislativ este...foarte imaginativ...asa-i?
Vedeti cum si noi, licentiatii suntem tot studenti? Si daca le pui DEX-ul in fata, ei tot asta vor afirma!
Răspuns la discuția Referitor O.G.10/2009
Buna seara! Voi incerca eu un raspuns la aceasta intrebare. Deoarece studentii promotiei 2009 au fost inmatriculati in anul 1 exact in anii 2005 si 2006 (promotiile de 4 si 3 ani). Eu sunt convinsa ca in mod special s-a evitat termenul "absolventi" in aceste 2 articole, pe de o parte pentru ca ministerul nu a considerat ca fiind "absolventi " studentii inmatriculati la ID si in mare parte si FR, si pe de alta parte din considerente politice la acea perioada - dar s-a facut clar referire inclusiv la acestia.

Art. 4 - parerea mea este ca in articolul de mai jos se face referire la studentii care au sustinut licenta in anii precedenti si au intrat deja in posesia diplomei.
"Pentru absolventii Universitatii Spiru Haret din Bucuresti care se inscriu pentru programe de masterat la alte universitati, verificarea documentelor de studii este in responsabilitatea universitatii primitoare. Acestea pot solicita Universitatii Spiru Haret documente clarificatoare privind actele de studii. "

Evident, ca majoritatea legislatiei noastre, exprimarile sunt ambigui si lasa loc interpretarilor...
Specializarea Afaceri Internationale avea autorizare provizorie la forma de invatamant zi. Eu am urmat cursurile ID, dar am sustinut examenul de licenta in cadrul Facultatii de Marketing si Afaceri economice internationale, care este acreditata la forma de invatamant "ZI" si autorizata provizoriu la forma de invatamant "ID". Printre altele, pe adeverinta care mi s-a eliberat in urma promovarii licentei, este specificat:
D-na (…) si-a finalizat studiile de licenta la Specializarea Afaceri Economice Internationale si a sustinut examenul de licenta in vara anului 2009 la Fac.de Marketing si Afaceri Economice Internationale, Specializarea Marketing, acreditata la forma de invatamant „zi”, in conformitate cu prevederile Ordinului Ministrului nr.295/05.02.2007 privind cadrul general de organizare al examenelor de finalizare a studiilor la invatamantul superior care prevede la Art.8, alin.1, pct b), urmatoarele:
Art.8 (1) O institutie de invatamant superior acreditata poate organiza, dupa caz, examen de absolvire sau examen de licenta/diploma, pentru absolventii proprii sau ai altor institutii de invatamant superior de stat sau particulare, la:
b) specializari autorizate sa functioneze provizoriu inrudite cu specializari acreditate, din acelasi domeniu si care au aceeasi duratya de studii sau mai mare.
Iar la Art.10 (1) Absolventii unei specializari acreditate sau ai unei specializari autorizate sa functioneze provizoriu, de regula, se inscriu si sustin, dupa caz, examenul de absolvire, de licenta sau de diploma in cadrul institutiei organizatoare pe care a absolvit-o”
In alta ordine de idei, din cate cunosc eu, procesele castigate de Minister fac referire la actualii studenti, deci generatiile ce vor absovi incepand cu anul 2010, si nu la absolventii ce au terminat studiile si au sustinut deja licenta in 2009.
Cu siguranta imi voi continua masterul, pana in ultimul moment, desi cred ca este inutil sa precizez ce inseamna sa traiesti intr-o teroare continua ca oricand poti fi exmatriculat...si sincera sa fiu, apreciez mult sfatul Dvs., dar nu stiu cat il voi putea urma. Nu sunt nici hoata, nici cersetoare, nici lenesa, si chiar am muncit foarte mult sa ajung pana aici, chiar daca nu mai sunt in floarea tineretii, asa ca nu am nici un motiv sa ma ascund, sa-mi fie rusine, sau sa ma consider mai prejos decat colegii mei actuali.
V-am intrebat pe Dvs.cine credeti ca este vinovat de aceasta situatie incerta, nu pentru ca ar fi in sarcina Dvs.sa decideti acest lucru, ci pentru ca eu am de gand sa lupt pentru drepturile mele, in cazul in care acestea imi vor fi incalcate (cum ar fi, de ex.,nerecunosterea diplomei, in conditiile in care am precizat anterior cum am sustinut examenul de licenta, si cf.carei legislatii in vigoare).
Din punctul meu de vedere Ordinul 5202/2009 privitor la acest subiect este foarte confuz. El se refera la studentii inmatriculati in perioada 2005-2008, dar nu vad nimic legat de absolventi, decat in articolul referitor la inscrierea la masterate.
Ar fi trebuit sa merg sa ma inscriu tot la Spiru, dar de data aceasta la "zi", care are autorizare provizorie, si sa repet aceeasi specializare (materii identice), asta in conditiile in care am sustinut si promovat licenta???

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat:)

P.S. Nimeni, niciodata nu va admite sustinerea disertatiei si cu atat mai putin eliberarea unei diplome de masterat, fara a avea la dosar diploma de licenta!
Buna ziua!
Si eu am terminat anul trecut Spiru Haret, Marketing si Afaceri Ec.Int, specializarea Afaceri Internationale, ID, 3 ani (2006-2009), Bucuresti.
In toamna am fost admisa, in urma examenului, la un master la o universitate de stat, forma de invatamant "zi". Mi s-au cerut, evident, mult mai multe documente la dosarul de admitere, fata de cele solicitate celorlati candidati. In prezent, exista la dosar acea adeverinta de licenta, care este valabila pana la eliberarea diplomei. Intru deja in cea de-a doua sesiune....ce sa inteleg din ce spuneti Dvs.anterior? Ca fac un masterat la "Stat", degeaba? In cazul in care nu se vor elibera diplomele cu antetul Ministerului, ce solutii exista, juridic vorbind? Nu este posibil ca dupa atata munca sa-si bata cineva joc de tine in halul asta... iar tu sa stai nepasator. Cine este de vina pentru aceasta situatie?
Multumesc frumos pentru raspuns.