avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate sebysbx

Activitate sebysbx

Buna ziua , adresez o intrebare referitoare la o problema in sperata ca ma puteti indruma sau ajuta . Problema se prezinta astfel : In anul 2020 a fost demarat un proiect pentru acc fonduri europene pentru racordarea la gaz a orasului in care domiciliez. In acea perioada au fost pe strazi consilieri de la primarie pentru a semna o cerere de racordare la gaz, acum in prezent cand s-au inceput procedurile de sapare si de tragere a conductelor pe strazi veciilor de pe strada le-a fost trasa conducta la poarta insa la mine nu . La intrebarea si insistentele mele fata de domnul primar mi s-a spus in prima faza ca nu se gaseste acea cerere pentru racordare ( mentionez ca am vecini care nu au facut cererea sau locuinte unde nu mai sta nimeni pentru ca oamenii sunt plecati in strainatate unde le-a fost totusi facut acel bransament din strada principala . Dl primar intr-un final a recunoscut mai cu paravan ca nu se vrea pentru ca si in momentul de fata am vecini care ii racordeaza si sparg a 2 a oara strada pentru ca n-au fost acasa cand s-au facut cererile si mi s-a spus ca nu se poate face nimic . Fiind fonduri europene pentru acest proiect dm primar mi-a spus lejer ca nu are obligatia sa racordeze pe toata lumea pe gratis si sa astept sa vina firma cu gazele propriu-zise sa discut sa mi se faca atunci bransamentul . Lucru care se va intampla dupa ce se va termina proiectul si strazile vor fii asfeltate si eu voi fii nevoit sa acopar cheltuielile implicite racordarii si spargerii strazii . Intrebarea mea ar fii in ce mod pot acctiona in instanta implicit pentru abuzul in serviciu al dl primar si refuzul nejustificat al acestuia . Multumesc

p.s dl primar are o problema cu parintii care au fost la alt partid iar dansul acum refuza sa imi explice de ce pentru alti vecini este posibil si la mine nu , recunoscand si faptul ca defapt acele cereri au fost pentru accesarea fondurilor nici de cum pentru racordarea propiu-zisa