avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate Maria_0022

Activitate Maria_0022

Buna ziua,

Este nevoie de autorizatie de constructie pentru inchiderea unui balcon pentru care trebuie construit si acoperisul?

Multumesc
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: geamul de iluminare pentru casa scarii este pe balconul meu.

"geamul" respectiv este format din doua randuri de caramida de sticla cu model (vechi si destul de opac) - nu se deschide pentru aerisire.
Totul este asa de cand s-a construit blocul - nu a fost modificat nimic.

Pe casa scarii urmeaza un locas unde nu e nimic inafara de un rand de usi cu sticla la fel de veche (geamul nu este expus pentru trecatori).

In repetate randuri vecinii mi-au reprosat ca este intuneric pe casa scarii "ca la etajele superioare este lumina dar la etajul nostru nu".
Le-am explicat ca la etajele superioare este un geam din sticla normala de 3 ori mai inalt si i-am invitat sa vada cum este sticla din balcon la mine. Invitatie pe care nimeni nu a vrut sa o onoreze.

Problema e ca as vrea sa imi inchid balconul (cum au majoritate din bloc deja inchis) iar vecinii mi-au sarit in cap cum ca "sunt reguli, ca nu fac ce vreau eu, ca este o comunitate etc". Totul din cauza "geamului" respectiv.

Tin sa mentionez, cum le-am spus si lor, ca nu intentionez sa acopar geamul iar balconul il inchid cu geamuri din termopan. Se va mai diminua din lumina - dar nu o sa fie mare diferenta.
M-am oferit si sa schimb pe cheltuiala mea caramida aia din sticla cu un geam normal sa treaca lumina prin el.

Au vri-un drept sa imi interzica sa imi inchid balconul? Sunt justificate pretentiile lor?
M-au "amenintat" ca imi trebuie autorizatie de constructie. Le-am spus ca din ce stiu este suficienta doar o notificare la primarie pentru modernizarea balconului.

Efectiv nu pot sa folosesc 1.5m din balcon pentru un geam 85% opac. Nu pot sa pun o masa / ceva flori nimic in fata lui ca se plang vecinii la administratie.