avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1487 soluții astăzi
Forum Activitate alin5482

Activitate alin5482

i-am spus ok, nu scrie. o sa merg sa fac o alta procura in care scrie negru pe alb acest lucru! si zice da, dar tot nu o sa fie buna pentru ca termenul de optiune a trecut de mult timp si tot nu o sa va putem ajuta, imi pare rau! pai bine doamna a trecut cum ziceti dvs. atunci el legal este decazut ca asa am citit prin lege, haideti atunci sa dezbatem succesiunea fara el. pai ca nu se poate, pai si atunci cum se poate? a ridicat din umeri si a zis ca chiar ii pare foarte rau. mai oamenii pe bune? sunt eu nebun sau lumea a nebunit complet? efectiv ma face sa renunt la aceasta mostenire notarii :))))
pentru ca nu scrie in procura speciala ca o acceptat mostenirea nici expres nici tacit.
buna seara. am fost la alt notar unde nu s-a cerut certificat de calitate de mostenitor. dar tot nu s-a putut dezbate succesiunea din cauza unui frate care este in penitenciar. nu o avut cum sa de-a o declaratie de acceptare in mod expres. si s-a scurs si termenul de 1 an de optiune succesorala. i-am spus notarei ca singura varianta ar fi fost sa evadeze sa vina sa isi accepte mostenirea. ca spusese ca procura speciala pe care am reusit sa o fac doar acum nu este buna.
asta mi s-a cerut de la biroul notarial, altfel nu se poate. deci, in concluzie trebuie sa apelez la un nou birou notarial unde nu mi se cere acest certificat de calitate.
multumesc pentru raspuns. acum imi cere sa fac dupa tatal meu certificat de calitate de mostenitor. atata o lungesc notari de nu se mai dezbate nicio succesiune! :(
buna ziua. in 2010 a murit tatal meu si nu s-a facut succesiune pentru ca nu o avut absolut nimic. in 2020 a decedat bunici si urmeaza sa dezbatem succesiunea. intrebarea mea este: trebuie sa dezbat dupa tatal meu decedat succesiunea sa pot dezbate dupa bunici?
mentionez ca am dat declaratia la notar in mod express de acceptare a succesiuni dupa bunici. dar am uitat sa intreb chestia asta. astept un raspuns, multumesc!
Buna seara. se mai poate accepta optiunea succesorala peste termenul de 1 an de zile stabilit de lege? persoana in cauza este in penitenciar si urmeaza sa fac procura de reprezentare cu declaratie de acceptare la succesiune. doresc un raspuns sigur, sa nu cheltui niste bani inutil. multumesc !