Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. se mai poate accepta optiunea succesorala ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. se mai poate accepta optiunea succesorala peste termenul ...

Buna seara. se mai poate accepta optiunea succesorala peste termenul de 1 an de zile stabilit de lege? persoana in cauza este in penitenciar si urmeaza sa fac procura de reprezentare cu declaratie de acceptare la succesiune. doresc un raspuns sigur, sa nu cheltui niste bani inutil. multumesc !
Procura însăși este un act de acceptare tacită și se înregistrează și ca accein Registrul Național Notarial de Evidenta a Opțiunilor Succesorale.