avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate Ane Miren

Activitate Ane Miren

Multumesc inca o data pt lamurire
Am inteles ca odata ce s- a facut declaratia de renuntare,nu se mai poate revoca.Intrebarea mea este daca cei care nu au renuntat iau partea legala a celor care au renuntat si apoi pot decide sa lase parte tot lor cand se face un testament? Repet,dupa ce s- a incheiat procesul de succesiune si trei din patru frati au renuntat.In cazul in care nu este facut testament si decedeaza atat mama cat si fiica ramase cu partea lor ,a celor care au renuntat ,cine beneficiaza de tot ce ramane?
Multumesc mult pentru toate raspunsurile date.
O alta nelamurire,noi nu am depus actele de succesiune,doar s- au facut declaratiile de renuntare si ,un cazul meu,de aceptaré a mostenirii. Cum este mai bine,sa se faca succesiunea cu declaratie a celor 4 frati de aceptare a mostenirii,ca apoi sa se renunte la ea in favoarea unui frate ?
Sa inteleg ca,in ciudad faptului ca fratii au renuntat la dreptul de mostenire,in cazul in care eu decedez,fratii sant cei care beneficiaza de mostenirea mea si nu sotul meu sau nepotii mei? Presupun ca doar in cazul in care toti cei 4 frati nu mai suntem,atunci ,da,sant prin lege urmatorii mostenitori? Multumesc f mult pt explicatie
Buna ziua:
As vrea sa cer o consultatie cu privire la succesiune.Santem 4 frati,tatal a decedat in mai 2023 si vrem sa facem succesiunea.Trei din frati au facute declaratie de renuntare la mostenire,eu insa nu.La notar ni s-a spus ca in cazul in care renuntam toti copiii,vin la mostenire urmatorii mostenitori prin lege ( nepoti,etc).Idea noastra a fost sa renuntam in favoarea mamei,apoi ea sa decida cui sa lase.Vreau sa stiu,in cazul in care fratii au renuntat,cine beneficiaza de partea lor?O alta intrebare,in cazul in care mama imi lasa mie dar vrea sa lase si fratilor dupa terminarea procesului de succesiune ,e posibil? Dc eu mostenesc si nu am descendenti,in cazul acesta cui ii parvine mostenirea,sotului sau fratilor?Multumesc