avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate Lukkkas

Activitate Lukkkas

Răspuns la discuția acceptarea succesiunii
Va multumesc pentru informatii, am gasit un notar dispus sa-mi ia o declaratie de acceptare a succesiunii fara a prezenta un certificat de deces. Probabil o voi face saptamana aceasta...sper sa nu se razgandeasca notarul :-)

Matusa mea va accepta succesiunea tacit. In ce ma priveste tot ce vreau este sa am un cuvant de spus atunci cand se va deschide succesiunea.
Răspuns la discuția acceptarea succesiunii
Domnule avocat Lascoschi, Dna Gabriela Am fost la mai multe cabinete notariale din orasul de domiciliu al bunicii. Toti refuza autentificarea unei declaratii de acceptare a succesiunii in absenta unui certificat de deces. Spunendu-le care este situatia , respectiv ca matusa mea refuza sa mi-l dea , respectiviis pun ca nu se poate face nimic si ca nu s-au mai confruntat cu o asemenea situatie.
Intrebare:

Cunoasteti dv un cabinet notarial in Bucuresti unde sa se poata da o declaratie de acceptare a succesiunii (autentificata sau privata) fara a avea un certificat de deces?
sau un avocat?

Vreau sa am un document la mana care sa-miu ofere din punct de vedere juridic un cuvant de spus cand se va deschide succesiunea.
Răspuns la discuția acceptarea succesiunii
cermak gruianu a scris:

Mergeti la un notar si dati o declaratie de acceptare a succesiunii de pe urma defunctei (bunicii).Personal cunosc cazuri asemanatoare unde nu s-a solicitat certificatul de deces.Precizati insa atunci cand dati declaratia de acceptare a succesiunii, numele corect al defunctei (in mod obligatoriu), ultimul domiciliu al acesteia si data decesului (in situatia in care le cunoasteti).In rest, nu cred ca o sa intampinati probleme.


Va multumesc pt raspuns...evident cunosc datele bunicii doar eram acolo ...am apelat la acest forum util tocmai datorita faptului ca notarul la care am fost in Bucuresti mi-a cerut experes acte in original , certificat deces al mamei pe care o reprezint si al bunicii. Dar am sa ma adresez si la alti notari.
Răspuns la discuția acceptarea succesiunii
va multumesc pt raspuns. la ora actuala insa ce ma intereseaza este nu dezbaterea succesiunii ci modalitatea de a o accepta fara a avea un certificat de deces, respectiv certificatul de casatorie al bunicii din prima casatorie...matusa mea e descendenta din a doua casatorie a bunicii. Se poate face o declaratie pe proprie raspundere?...am actul de deces al mamei mele..din cate stiu acolo nu este trecut numele de fata al bunicii ca sa fac cumva legatura cu certificatul de deces.
Cat despre instanta...fiind rude foarte apropiate...prefer sa nu ajung acolo.
Răspuns la discuția acceptarea succesiunii
da, obtinerea unui duplicat dupa certificatul de deces ar fi o solutie dar mama mea a fost fica bunicii din prima casatorie si nu am actul de casatorie si de divort *era razboi...am facut demersuri la arhive...probabil va lua ceva timp pana sa se gaseasca respectivul act. Deci la ora actuala nu am cum sa demonstrez direct ca sunt nepotul bunicii in fata unui functionar la primarie.

Nu intentionez sa deschid succesiunea ci doar sa o accept...pentru a preveni eventuale surprize neplacute...repsectiv sa am un cuvant de spius in eventualitate ain care matusa-mea va vrea sa vanda casa...
Răspuns la discuția acceptarea succesiunii
...intrebarea mea era daca pot sa dau la notar declaratia fara a avea certificatul de deces al bunicii (pe care-l tine sub cheie matusamea) ci doar cu certificatul de deces al maica-mii pe care o reprezint (ea fiind decedata cu 20 de ani inaintea bunicii).


cu stima si consideratie

L
Răspuns la discuția acceptarea succesiunii
Va multumesc pentru raspuns. A deschide succesiunea in instanta nu e o optiune avand in vedere ca asta ar insemna scandal in familie, ceea ce pt mine e de neacceptat. Ma interesa un singur lucru...daca pot sa fac o declaratie de acceptare a succesiunii fara a poseda certificatul de deces...in ideea de a avea un cuvant de spus cand se va deschide succesiunea.
Ori din dezbaterea avocateasaca de aici nu prea am inteles...O declratie de acceptare in forma "privata" poate sa fie trimisa la Camera Notarilor Publici si inregistrata ca atare? (fara a avea anexata copia certificatului de deces?
Mentionez faptul ca as vrea sa accept succesiunea simplu (nu ca inventar) deoarece bunica nu avea datorii

Va multumesc in continuare pt eventualele raspunsuri si va urez o saptamana excelenta
Stimate d-ne/domni

In urma cu 4 luni bunica mea a decedat lasand in urma o casa. Mostenitorii ar fi fica acesteia (sora mamei) respectiv eu si fratele meu care o reprezentam pe mama noastra decedata cu 20 de ani inaintea bunicii.
Bunica nu a lasat testament si desi locuiesc din cand in cand in casa bunicii ( care e in alt oras) si am lucruri sotul matusii tine sub cheie toate actele inclusiv certificatul de deces.

Intrebare: Cum pot sa fac o declaratie de acceptare a succesiunii, fara a avea certificatul de deces al bunicii (pe care sotul matusemii nu mi-l va da)?...pot sa-l fortez doar pe cale judecatoreasca dar asta ar insemna scandal in familie, ceea ce vreau sa evit cu orice pret in memoria bunicii. Declaratia de acceptare a succesiunii vreau s-o fac pentru a fi asigurat ca am un cuvant de spus in viitor asupra casei. Fratele meu care e in Tokio are acces cu atat mai putin la certifcatul de deces al bunicii (poate sa faca o declaratie la consulat)? Exista vre-o modalitate de rezolvare a aceste-i situatii.

Nu as vrea sa recurg la varianta "Acceptare tacita" decat ca variant ad eultim resort, avand in vedere posibilele complicatii ce pot sa rezulte de aici