avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate leul

Activitate leul

Răspuns la discuția leasing financiar
Asigurarea inclusa in rate se inreg in contul 613 ; nu cred ca e corect 628.

>Va rog sa-mi precizati care sunt inregistrarile care se fac in contabilitatea utilizatorului in cazul achizitionarii unui autoturism in sistem de leasing financiar
>-perioada leasingului=60 luni
>-pret achizitie 13.478eur
>-prima plata 15%=2.021,7eur
>-valoarea reziduala 20%=2.695,6eur
>-asigurarea obligatorie=3.032 eur
>-volum finantat =11.456,7 eur
>-taxa de management2.30%=309.99eur
>-prima plata+taxa manag.fara tva=2.331,69eur
>-prima plata +taxa manag.+tva=2.774,71 eur
>Rata lunara fara tva conform scadentarului este de 272.38eur(constanta pe toata durata contractului-rata de capital si dobanda neta lunare sunt variabile) din care asigurarea obligatorie este si ea constanta=50.54 eur
>Prima rata arata astfel:
>rata de capital=107.27 eur
>dobanda=114.57
>---------------------------
>total rata =221.84 eur
>asig.obligatorie=50.54
>-----------------------------
>total plati fara tva=272.38eur
>total plati cu tva=292.76 eur
>Autoturismul este achizitionat de la o firma de leasing din Romania.
>Va multumesc anticipat.Dana
Răspuns la discuția AJUTOR

Monografia contabila existenta in Monitorul oficial nr.333/1999 prevede inregitrarea contabila a operatiunilor de leasing ,insa acolo apar inregistrari doar cu contul de mijloace fixe(212);inregistrarile sunt:
- 212=167 - inreg datoriei conf contractului de leasing si graficului de plati;
- 471=1687 -inreg dobanzii totale platibile pe intreaga perioada de finantare(tot din graficul de rambursare- se ia totalul dobanzii)- aici se poate inregistra si asigurarea bunului,daca aceasta este inclusa in rate;
Concomitent se inregistreaza pe debitul contului 8036(Redevente,locatii de gestiune ,chirii,etc) se trece valoarea bunului conform documentelor inclusiv dobanda;
- lunar - amortizarea se inreg. 681=281 ,insa la dvs nu este cazul,nefiind un mijloc fix;insa cred ca nu puteti trece pe cheltuieli casa de marcat;
- in momentul in care primiti factura lunara cu rata de leasing:
% = 401
167 - rata de capital
1687 - dobanda lunara
4426 - TVA

si concomitent
666 = 471 diminuati cheltuiala anticipata inregistrata la inceput cu dobanda lunara;
- de asemenea, credit cont 8036 cu valoarea ratei si dobanzii lunare de pe factura respectiva;
Nu stiu insa daca exista vreo prevedere legala care interzice expres achizitionarea in sistem leasing a obiectelor de inventar;insa avand in vedere ca aveti deja contractul de leasing incheiat in forma autentica ar tb sa consultati si un jurist.

SUCCES!

>Am un contract de leasing financiar pentru achizitionarea unei case de marcat.Valoarea casei de marcat este de 7.000.000 lei. Cum inregistrez contractul de leasing? Este corect leasing fin la obiecte de inventar?
>
>