avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Activitate cristina.branescu@yahoo.com

Activitate cristina.branescu@yahoo.com

De la primarie avem momentan raspuns oral, vom merge si in audienta. Intre timp am aflat ca expertiza o poate solicita un singur vecin si nu e scumpa. Vedem cat de “valabila” este.
[ link extern ] /
Multumesc

Multumesc pentru raspuns insa nu este cazul unui bloc reabilitat termic sau in curs de reabilitare. Si oricum nu se pune grad 1 de risc seismic (bulina) daca am fi fost in aceasta situatie. Bineinteles ca vom solicita expertiza in baza careia s-a pus bulina. Nedumerirea mea (si a celorlalti 18 din 19 proprietari) era cum de o singura persoana a putut sa faca acest lucru (un dintre proprietari a facut asta singur, nu este niciun dubiu). Adica el a initiat expertiza, informatie confirmata de primarie. La solicitarea unui singur proprietar si fara acordul celorlalti se poate face o astfel de expertiza?
Imobil cu bulina
Buna ziua,
Imobilul in care locuim din Sector 4, Bucuresti, apare ca fiind incadrat in clasa 1 de risc seismic in baza unei evaluari facute in 2023. Evaluarea aceasta nu a fost efectuata, sau a fost efectuata fara acordul si fara sa se aduca la cunostinta celor 18 din 19 proprietari. Este posibil sa fi fost facuta la solicitarea unui singur proprietar si fara ca restul apartamentelor sa fie verificate? Noi, cei 18 proprietari, am aflat de aceasta incadrare de pe site-ul amcrss-pmb.ro si o consideram incorecta. Blocul este construit in 1983, este cu 4 nivele. La parter unul dintre proprietari si-a construit 2 balcoane cu autorizatie de la Inspectoratul de Stat in Constructii. Ce putem face pentru a remedia aceasta incadrare?
Buna ziua, se da urmatoarea situatie: bloc vechi, comunist, gaze la comun. Ne-am pus detectoare de gaze conform legislatiei in vigoare insa avem un vecin care tine detectorul oprit si refuza sa deschida usa celor de la firma autorizata cu care avem contract (le-am solicitat control). Ce se poate face in acest sens? (In afara oprii gazului pe toata scara). Cine este autoritatea competenta?