avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate cleo.todinca

Activitate cleo.todinca

Buna!

Am si eu o nelamurire cu privire la calculul indemnizatiei pt cresterea copilului.
Dar, sa incep cu inceputul. Sunt PFA din 01 Dec 2007. Ar trebui sa nasc spre sfarsitul lunii mai 2009. Pt. anul 2008, venitul net estimat este de 12 672 RON. Venitul net realizat este de aproximativ 29 000 RON (inca nu am intrat in posesia declaratiei de venit).
Conform HG nr. 1682/2008, in cazul veniturilor din activitati independente, se face media veniturilor realizate intr-un an. Deci pt anul 2008 sunt lamurita. Venitul relizat se imparte la 12, facandu-se o medie.
Dar pt. anul 2009, cum se face? Se ia ca baza de calcul declaratia estimativa si se recalculeaza in 2010? Chiar si asa, daca nasc la sf. lunii mai, asta inseamna ca o sa am venituri realizate doar 5 luni din an. Si atunci se va face tot o medie, impartindu-se venitul realizat in 2009 la 12 luni?

Multumesc anticipat pt raspuns
Va multumesc din suflet. Aveam o banuiala ca trebuie sa se recalculeze, dar nu stiam ce lege prevede acest lucru
Buna ziua!

Sunt PFA din sept 2007. Am platiti pt 2008, pe baza declaratiei estimative de venit, contributia de 0.85% pt concedii medicale. Cand am fost la Casa de Sanatate pt a depune actele pt indemnizatia pt concediul de maternitate, mi s-a spus ca vor ca baza de calcul venitul estimat la inceputul anului. Am ajuns sa discut si cu jurista de acolo, care sustinea acelasi lucru. Sunt de acord ca nu au de unde sa stie venitul pe care l-am realizat eu anul acesta decat anul viitor, dupa ce depun declaratia de venit la Administratia Financiara.
Din cate am inteles, conform OUG 158/2007, trebuie sa se ia in considerare venitul realizat in ultimele 6 luni. (art. 10)
Sunt in concediu de maternitate din 01 aug 2008 pana la sfarsitul lunii noiembrie.

In concluzie, cum sa ii determin pe cei de la Casa de Sanatate sa ia in considerare venitul lunar din ultimele 6 luni si nu cel estimat?

Multumesc