Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul cuantum indemnizatie maternitate pt PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul cuantum indemnizatie maternitate pt PFA

Buna ziua!

Sunt PFA din sept 2007. Am platiti pt 2008, pe baza declaratiei estimative de venit, contributia de 0.85% pt concedii medicale. Cand am fost la Casa de Sanatate pt a depune actele pt indemnizatia pt concediul de maternitate, mi s-a spus ca vor ca baza de calcul venitul estimat la inceputul anului. Am ajuns sa discut si cu jurista de acolo, care sustinea acelasi lucru. Sunt de acord ca nu au de unde sa stie venitul pe care l-am realizat eu anul acesta decat anul viitor, dupa ce depun declaratia de venit la Administratia Financiara.
Din cate am inteles, conform OUG 158/2007, trebuie sa se ia in considerare venitul realizat in ultimele 6 luni. (art. 10)
Sunt in concediu de maternitate din 01 aug 2008 pana la sfarsitul lunii noiembrie.

In concluzie, cum sa ii determin pe cei de la Casa de Sanatate sa ia in considerare venitul lunar din ultimele 6 luni si nu cel estimat?

Multumesc
Nu aveti cum.
Dvs. achitati contributia de asigurari de sanatate si cota de contributie pentru concedii si indemnizatii de 0,85% la venitul estimat.
Astfel, in conformitate cu Ordinul Nr. 60/32 din 27 ianuarie 2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor O.U.G. nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate – actualizata:
ART. 9
(5) In situatia persoanelor prevazute la art. 1 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.158/2005, cota de contributie pentru concedii si indemnizatii se aplica asupra veniturilor supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, dupa cum urmeaza:
a) asupra veniturilor din deciziile de impunere estimative/anuale eliberate de unitatile fiscale teritoriale, pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (2) lit. c) si d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005

Este firesc ca si indemnizatia cuvenita pentru maternitate sa vi se calculeze tot la venitul estimat.
Dar se vor efectua compensari privind indemnizatia de maternitate, dupa emiterea deciziei de impunere anuale de catre organele fiscale, dupa cum urmeaza:

Ordinul nr.60/2006
ART. 11
(1) Pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (2) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, a caror contributie calculata la venitul estimat este mai mare, respectiv mai mica decat contributia datorata, calculata in raport cu decizia de impunere anuala, casele de asigurari de sanatate vor proceda dupa cum urmeaza:
a) in cazul in care venitul realizat este mai mare fata de venitul estimat, conform deciziei de impunere anuale emise de organele fiscale, suma realizata in plus se va distribui proportional pe cele 12 luni, contributia recalculandu-se in mod corespunzator, cu luarea in considerare a plafonului stabilit de lege. Diferenta de contributie ramasa de achitat conform deciziei de impunere anuale se achita in termen de cel mult 60 de zile de la data comunicarii deciziei de impunere, perioada pentru care nu se calculeaza si nu se datoreaza majorari de intarziere potrivit reglementarilor in materie privind colectarea creantelor bugetare. In situatia in care asiguratul a beneficiat de indemnizatie de asigurari sociale de sanatate in anul financiar inchis, cuantumul indemnizatiei se recalculeaza,
urmand ca suma rezultata in plus sa fie compensata cu obligatia de plata rezultata din decizia de impunere anuala sau cu obligatii de plata viitoare, dupa caz;
b) in cazul in care venitul realizat este mai mic fata de venitul estimat, conform deciziei de impunere anuale emise de organele fiscale, contributia se recalculeaza, urmand ca diferenta achitata in plus de asigurat sa fie compensata cu obligatiile de plata viitoare. In situatia in care asiguratul a beneficiat de indemnizatie de asigurari sociale de sanatate in anul financiar inchis, cuantumul indemnizatiei se recalculeaza, urmand ca indemnizatia platita in plus sa fie compensata cu diferenta de contributie achitata conform deciziei anticipate sau cu obligatii de plata viitoare, dupa caz;
c) in cazul in care asiguratul a realizat pierdere fiscala, conform deciziei de impunere anuale emise de organele fiscale, contributia achitata de contribuabil se restituie. In situatia in care asiguratul a beneficiat de indemnizatie de asigurari sociale de sanatate in anul financiar inchis, contributia achitata de asigurat se compenseaza cu indemnizatia de asigurari sociale de sanatate, iar in cazul in care raman diferente, acestea se recupereaza sau se platesc, dupa caz.
(2) La expirarea termenului prevazut la alin. (1) lit. a), pentru sumele datorate si ramase neachitate se vor percepe majorari de intarziere potrivit prevederilor legale in materie de colectare a creantelor fiscale.

Va multumesc din suflet. Aveam o banuiala ca trebuie sa se recalculeze, dar nu stiam ce lege prevede acest lucru

Sunt PFA din feb 2010. Inainte de a fi PFA am fost angajata cu carte de munca. Am platiti pe baza declaratiei estimative de venit, contributia de 0.85% pt concedii medicale. Cand am fost la Casa de Sanatate pt a depune actele pt indemnizatia pt concediul de maternitate, mi s-a spus ca baza de calcul reprezinta venitul estimat doar ca pfa - 3 luni, nu se mai ia in considerare si faptul ca am fost angajata si mi s-au retinut toate contributiile. Este corect acest mod de calcul?

Din cate am inteles, conform OUG 158/2007, trebuie sa se ia in considerare venitul realizat in ultimele 6 luni. (art. 10)

Multumesc
B-)