avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1461 soluții astăzi
Forum Activitate rlemnaru

Activitate rlemnaru

Adam Grecu a scris:

Situatia descrisa de dvs. este depasita cam de multisor. Intre timp s-au montat aparate de masura la fiecare scara, apoi marea majoritate a proprietarilor (fara centrale de apartament) au optat voles-noles pentru varianta cu repartitoare, care functioneaza bine de pe unde vin ele, dar la noi nu prea...
Deci domnul proprietaru, pot sa va comunic ca a fost chiar data o ordonanta de guvern in care calculul incalzirii apartamentelor s-a dorit a se face proportional cu suprafata radianta a caloriferelor, ceea ce intr-o anumita privinta pare logic, insa logica dispare imediat in economia condominiului, unde avem apartamente la parter, etaje intermediare, precum si apartamente situate la ultimele etaje. Desi apartamentele sunt cam la fel, asa cum am aratat mai sus apartamentele au calorifere cu suprafete radiante diferite pentru a avea un confort termic rezonabil. Din aceasta cauza repartizarea costurilor cu incalzirea s-a facut nu dupa suprafata radianta a caloriferilor ci dupa suprafata locativa a apartamentului.
Este posibil si nu va contrazic, ca in zona dvs. repartizarea caldurii sa se faca dupa metoda descrisa de dvs, important este ca proprietarii sa fie multumiti. Eu unul insa daca as locui la ultimul nivel, avand o suprafata radianta mai mare - am spus din ce cauza, sa platesc mai mult decat ceilalti proprietari care au apartamentele la etaje intermediare, unde atat tavanul cat si podeaua sunt incalzile atat de sus cat si de jos - in comun...
Deci cam acest lucru vroiam eu sa-i comunic utilizatorului rlemnaru in postarea anterioara.




Domnule Grecu, dc aveti la indemana ordonata data de guvern in care se face referire la calculul cheltuielilor cu incalzirea din care sa reiasa ca acest calcul se face in functie de suprafata radianta si nu de suprafata locuibile, va rog datimi-o si mie.
Cu respect.
nu am schibat pozitia caloriferului .. dar acum icalzesc o camera de 6.5m in loc de o camera de 5 m cum era cea initiala
nu stie nimeni sa ma lamureasca cu situatia de mai sus?....... hai sa pun intrebarea mai simpla: calculul caldurii la apartament se face dupa volumul (suprafata) apartamentului sau supa suprafanta radianta (caloriferului) ?
intreb pt ca de la administratie ma obliga sa declar suprafata apartamentului ceea ce nu mi se pare normal, caloriferele au ramas la fel deci eu folosesc acelasi agent termic pt o suprafata mai mare.

Am o situatie la un apartament de 2 camere… am modificat apartamentul, in sensul ca am desfiintat balconul si am mutat bucataria in balcon. Astfel, teoretic s-a modificat suparafata spatiului locuibil. Dupa parerea asociatiei de locatari trebuie sa introduca la cota de incalzire a apartamentului si fostului balcon.
Intrebarea mea este : exista o lege/HG… ceva care sa reglementeze astfel de situatii ? si dc da aceasta nu trebuie corelata si cu volumul (lungimea) caloriferelor montate in apartamenta ?