avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate StoianEdy

Activitate StoianEdy

Răspuns la discuția Speta legitima aparare
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

dar practic trebui stabilit pe baza de probe.


sa presupunem ca exista 10 martori care confirma, plus camere de supraveghere. deci presupunem ca nu exista urma de indoiala ca intr-adevar asa s-au petrecut lucrurile ci nu altfel.

mie unu mi se pare nedrept sa fie acuzat Ion de lovire. Ion a stat pe locul lui nemiscat, nu a avut intentia sa atace pe nimeni. dar dupa schimbul de replici dure, vazandu-l pe Gheorghe ca "se repede" nervos spre el, evident ca i s-a facut frica iar pt a stopa iminentul atac a lovit primul.
practic a lovit pt a se apara.


de asemenea, mi s-ar parea absurd ca cineva(incluzand vreun judecator) sa-i reproseze lui Ion ca nu a stat sa fie lovit mai intai si sa loveasca abia dupa ce este lovit.
cum sa astepte sa fie lovit cand o singura lovitura este deseori suficienta sa-l trimita la podea, dupa care este total la dispozitia atacatprului, acesta putand sa-l loveacsa cu picioarele pana-l desfigureaza sau pana-i rupe coastele etc..
nu exista nici o garantie ca atacatorul se va opri de indata ce oponentul cade la podea. este practic o lupta de strada unde nu exista reguli sau arbitru, depinde totul de cat de "nebun" este atacatorul.
asadar daca stai sa fi lovit primul, ai cele mai mari sanse sa ajungi in imposibilitatea de a te mai apara in vreun fel.

pe de alta parte ce scuza ar putea aduce Gheorghe? ca dupa acel schimb de replici dure s-ar fi repezit la Ion cu intentia sa-l sarute nicidecum sa-l loveacsa?



Răspuns la discuția punere sub sechestru
imi cer scuze pentru offtopic (desi sper ca problema de mai sus e lamurita deja)

am si eu o curiozitate:

daca de exemplu parintii alinei ar fi trecut o casa pe numele fraielui ei. s-ar fi pus sechestru si pe casa?
deci casa nu e cumparata direct pe numele lui, deci nu se poate banui ca ar fi fost cumparata cu bani furati.
casa fiind cumparata de parinti, trecuta dupa un an sau doi pe numele baiatului cu act vanzare-cumparare.
in acest caz, ar mai putea procuroarea sa spuna ca probabil e cumparata cu bani furati si sa puna sechestru pe casa?
Buna ziua, am si eu o nelamurire pe care sper sa o clarific cu ajutorul dumneavoastra.

Speta:
Ion il injura de mama pe Gheorghe.
Gheorghe enervat la culme inainteaza nervos catre Ion (cel mai probabil pentru a-l lovi pe Ion).
Simtindu-se in pericol, Ion il loveste primul pe Gheorghe.
Deci Ion sta pe loc. Gheorghe vine nervos inspre Ion. Ion loveste primul.
Rezultat final: Ion = nici o zgarietura; Gherghe = nasul spart.

Din punct de vedere legal, se considera asta legitima aparare? A fost Ion in legitima aparare sau nu?