avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1018 soluții astăzi
Forum Activitate adrian2000p

Activitate adrian2000p

"Salut! Am următoarea problemă. Mamei mele la o proprietate de la țară i s-au furat 20 de salcami de către o vecină. Vecina a construit și un gard care trece peste proprietatea noastră. Poliția a făcut dosar penal, însă nimic altceva (se cunoaște bine cu polițistul din comuna). După multe insistențe și drumuri, am adus un expert cadastrist care arată că vecina a tăiat copacii din proprietatea noastră, însă Poliția și procuratura nu fac nimic. Am fost la Garda Forestieră să facă un proces verbal de numărare a cioatelor și cubajul materialului lemnos. Surpriză, Garda Forestieră face un proces verbal în care se precizează diametrul încrucișat al tuturor cioatelor și stabilește valoarea la 120 de lei pe metru cub de material lemnos (salcâm). După calculul lor, sunt cam aproape de 3 metri cubi. Însă de ce să-i socotesc ca material lemnos când eu îi am ca arbori pentru miere. Vecina este pe mână cu polițistul și nu pot nici să recuperez paguba. Oare ce este de făcut? Având în vedere că poliția sunt mână în mână cu procurorul, ce pot face? Și încă o întrebare pentru a stabili valoarea reală a unor salcami care au și până la diametrul de 50 cm, cui mă pot adresa? Vă dați seama, fură 30 de salcami care au în jur de 20 de ani și stabilesc valoarea de 360ron, mai ieftine ca și capsunile. Unde pot să mă adresez pentru a nu lăsa să treacă timpul? Sunt câteva luni și nu se întâmplă nimic."