avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate Gigel_usa

Activitate Gigel_usa

Răspuns la discuția Nepot moștenitor prin testament
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai am o intrebare: pentru a face partajul propriu zis , bunurile imobile trebuie sa aibă cadastru și intabularea făcute? sau se poate și fără. Intreb pentru ca ele se afla intr-o comuna mai mărginașă unde nu sunt cadastrate terenurile și... e și asta o problema.
Răspuns la discuția Nepot moștenitor prin testament
Da, e complicat cu înțelegerea între oameni mai ales pe bunuri materiale, iar procesul de vânzare e de lunga durata. Multumesc mult pentru răspunsuri
Răspuns la discuția Nepot moștenitor prin testament
Pai nu renunță nimeni la partea lui și conf rezervei succesorale mie îmi revine jumate și cealaltă jumate se împarte la 3 adică 1/6 din tot pt fiecare copil, corect?
Răspuns la discuția Nepot moștenitor prin testament
O fi perfect legal testamentul dar practic cum împarți tu o casa, o mașină și niște terenuri la 2 băieți dintr-o căsătorie și o fata din alta căsătorie(din tinerețe) și nepotul (moștenitor prin testament al tuturor bunurilor) ținând cont și de rezerva succesorala?? Mie ca persoana normala care nu am mai avut de a face cu așa ceva mi se pare ca mai rău s-au complicat lucrurile cu acel testament și ca notarul unde s-a făcut testamentul trebuia să-l îndrume clar ce sa lase fiecăruia nu așa la grămadă(rudele clar nu se vor înțelege de bunăvoie). Singura varianta e sa se vândă tot și sa se împartă banii altfel eu nu văd cum. Poate îmi dați dumneavoastră alta idee. Mulțumesc
Răspuns la discuția Nepot moștenitor prin testament
Mulțumesc pentru răspuns. Totuși exista o modalitate prin care sa afli ce bunuri poseda o persoana, adică poate deține chestii de care nu știe nimeni? sau nu știu copiii? Întreb pentru ca eu nefiind în țară vreau sa mă asigur ca atunci când vin la succesiune sunt pregătit cât de cât și sa nu fac 10 drumuri.
Buna ziua, în urma cu ceva timp m-am trezit moștenitor prin testament din partea unui bunic în care scria ca moștenesc toate bunurile mobile și imobile care se vor găsi în patrimoniul sau la data decesului. Întrebarea mea este: nu trebuia sa scrie clar ce moștenesc de ex. casa / teren / mașină / cont bancar etc? asta în condițiile în care el are doi fii, eu fiind copilul unuia dintre ei și nu trebuia sa se tina cont și de rezerva succesorala? Adică testamentul făcut în felul acesta mi se pare foarte ambiguu și la limita legii. Dacă vinzi tot pana sa mori și nu se găseste nimic ce mai moștenești? Mulțumesc
Pai din moment ce ambii fii au fost de acord ca nepotul (adica eu) sa primeasca tot nu vad de ce nu am respectat testamentul? Trebuia sa existe vreo declarie scrisa a celor doi ca renunta sau asa e procedura: intai se face succesiunea si dupa se face renuntarea la mostenire de catre una din parti? Aici am eu dubii. Notarul a zis ca ne intelegem noi dupa.
Buna ziua,
Am urmatoarea speta: bunicul are 2 fii si un nepot din partea unuia dintre fii. Eu sunt nepotul respectiv. Bunicul in timpul vietii mi-a lasat testament ca-mi lasa toate bunurile imobile mie dar cand am facut succesiunea notarul a zis ca sunt trei mostenitori si a impartit astfel: primul fiu 1/4 din avere, al doilea fiu 1/4 iar eu nepotul 1/2 din avere. Problema mea este ca nu inteleg de ce nu am fost eu singurul mostenitor din moment ce asa era testamentul? Sau acum trebuie ca cei doi fii adica tatal meu si unchiul sa renunte la mostenirea lor in favoarea mea? Testamentul nu este peste mostenitorii legali? Multumesc