avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1227 soluții astăzi
Forum Activitate Scorpion13

Activitate Scorpion13

Buna ziua,cu aceeasi problema ma confrunt si eu .Ati reusit sa va rezolvati problema?ati dat in judecata primaria sau ati rezolvat-o pe cale amiabila?Eu ma gandesc sa scriu la av poporului deoarece mi se pare aberant ca o institutie care ti cere acte in original sa omita faptul ca acea cladire este un sp comercial sau o casa de locuit.(in doc de vanzare cumparare scrie clar ca e sp comercial)Astept un raspuns daca ati reusit sa rezolvati acasta speta.
Buna ziua,am deschis succesiunea dupa moartea socrului.Notarul a cerut certificatul de atestare fiscala cu adresa si CNP pe numele defunctului.A obtinut certificatul (acesta fiind fara datorii).Am incheiat succesiunea si urma in 30 de zile sa inregistram pe rol(imp si taxe locale) mostenitorii.Aici am avut parte de o surpriza mare:-refuzul inregistrarii succesiunii,pe motiv ca decedatul in 2016 trebuia sa declare cladirea ca spatiu nerezidential.Au calculat un impozit retroactiv pe 5 ani ,plus anul in curs ,in valoare de 30844 lei.Mentionez ca in anul 2003 cand s-a facut inregistrarea pe rol a ,cladirii,acesta figura in toate documentele ca (sp.comercial)+autorizatia de costructie.Acum vor sa semnam un angajament de plata ,in caz contrar vor cere anularea succesiunii.Ce pot face in acasta situatie,suma fiind una astronomica ?Va multumesc si astept un raspuns!