avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate karaoke

Activitate karaoke

Bună ziua! Am o speţă legată de un contract de achiziţie publică de servicii prin fonduri europene nerambursabile (am calitate de autoritate contractantă) şi anume: contractul de achiziţie este semnat în octombrie 2023, dar până la această dată nu au fost efectuate niciun fel de serviciu pentru că nu am dat ordinul de începere a acestor servicii. Motivul este că în urma analizării documentaţiei publicată în SEAP am fost penalizat cu 25 % din valoarea contractului pentru cteva neconcordanţe. Contractul nu a fost supus controlului ex-ante şi s-au strecurat câteva greşeli. În urma contestaţiilor nu am avut câştig de cauză, iar timpul a trecut şi contractul de finanţare a expirat la sfârşitul anului 2023, acesta fiind anulat. Din această cauză AC trebuie să susţină 100% finanţarea, ceea ce este imposibil de realizat. Având în vedere că operatorul economic nu a prestat niciun fel de serviciu, se poate anula (revoca, rezilia) contractul de achiziţie publică fără a afecta niciuna dintre părţi?