avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Activitate neahorneac

Activitate neahorneac

Multumesc din suflet,desi termenii astia juridici m-au bagat in ceata total si parca nici notarul nu prea stie sa ma lamureasca(o tot tine cu donatia lui),desi daca si in donatie iti asumi niste sarcini ca si in contractul de intretinere
cu acelasi beneficiu(cazul meu sa zicem)de ce ar fi mai bun acesta din urma.
Si donatia daca e asa pacatoasa cine o mai foloseste(din ce am citit toata lumea fuge de ea)
Multumesc pt rabdare.
Multumesc pt. promtitudine,cred ca e contract de donatie cu sarcina,dar va intreb daca semnatura lui(ca renunta) nu are
efect juridic,notarul de ce imi cere sa-l aduc si pe el la semnat si mai ....presant pt.mine cum ma pot proteja fata de el pe viitor. Multumesc .
Subiect: Donatia,oare sa aleg aceasta varianta?
Sunt nou pe forum,si rog pe cineva sa ma ajute.Sunt pe punctul de a incheia un act de donatie intre mama mea si mine,
obiectul acesteia fiind o casa si terenul aferent(2,5 ari ).Tatal mort si un frate necasatorit in viata fara prea multa tragere
de inima de a se mai casatori-50 de ani(bautura e mai buna),care locuiesc impreuna in casa batrineasca(diferita de cea care face obiectul donatiei)Mama doreste sa-mi dea aceasta casa prin donatie(cu clauza de intretinere)iar fratele e de acord sa vina sa semneze,ca renunta la partea ce i se cuvine din acea casa.Intrebarea e(desi am citit mai multe raspunsuri pe forum-nu sunt lamurit)daca si in aceasta situatie in care dupa ce a semnat fratele ca renunta,mai pot avea neplaceri cu el(cind se imbata uita ce a promis)si daca ar fi mai bine sa trec clauza doar inmormintarea nu si intretinerea(desi in fapt,tot eu o fac-doar ca locuiesc la 40Km departare de ei)
Multumesc mult pt. eventuale indrumari.