avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate Albatrosul

Activitate Albatrosul

Cum sa fie legal din moment ce politia era stationata pe o proprietate privata si nu pe drum public. Daca dvs aveti un magazin ati lasa pe cineva sa ocupe o parte din usa de intrare in magazinul dvs? Eu asta as vrea sa stiu, au voie sa stationeze pe o proprietate privata si daca da cum poate politia dovedi ca respectau legea, nu ar trebui sa aiba acceptul de la Lukoil sa stationeze?
Buna ziua, da, este legal sa stationezi LEGAL IN SPATIILE SPECIAL AMENAJATE 15-20 min pentru alimentare si a utiliza serviciile din acea benzinarie, dar sa stationezi exact in buza de intrare in benzinarie, sa incurci ceilalti soferi care intra sau ies, si stai acolo cu orele nu cred ca mai este chiar atat de legal

Buna ziua, doresc sa stiu daca este legal ca politia cu radarul in functie sa stationeze in incinta unei statii de alimentare cu combustibil (LUKOIL). Va intreb deoarece am fost depistat de aparatul radar pe centura orasului Buzau cu 103/km/h. As dori sa contest amenda din mai multe motive:
1. Existenta unui post trafo la 30m de unde era masina politiei, acest post trafo genereaza camp electromagnetic;
2. Erau stationati pe o proprietate privata si as dori sa cer in instanta daca au acceptul proprietarului in scris pentru a putea stationa acolo cu aparatul radar.
Ce sanse de reusita as avea?
Multumesc!