Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amplasare radar fix in statiile PECO
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amplasare radar fix in statiile PECO

Buna ziua, doresc sa stiu daca este legal ca politia cu radarul in functie sa stationeze in incinta unei statii de alimentare cu combustibil (LUKOIL). Va intreb deoarece am fost depistat de aparatul radar pe centura orasului Buzau cu 103/km/h. As dori sa contest amenda din mai multe motive:
1. Existenta unui post trafo la 30m de unde era masina politiei, acest post trafo genereaza camp electromagnetic;
2. Erau stationati pe o proprietate privata si as dori sa cer in instanta daca au acceptul proprietarului in scris pentru a putea stationa acolo cu aparatul radar.
Ce sanse de reusita as avea?
Multumesc!
Este legal, nu exista vreo prevedere sa le interzica asa ceva.
1. Ati masurat dvs. acel cimp electromagnetic ? Aveti vreo dovada a influentei asupra radarului ?
2. In statia de alimentare carburanti poate intra oricine, dvs. aveti acceptul scris al proprietarului cind stationati in spatiul respectiv (de exemplu cind folositi serviciile din acea statie)?
Din punctul meu de vedere, din ce motive ati prezentat, sansele sunt zero. Cred ca trebuie sa cautati alte motive mult mai plauzibile.
latka a scris:
Este legal, nu exista vreo prevedere sa le interzica asa ceva.
1. Ati masurat dvs. acel cimp electromagnetic ? Aveti vreo dovada a influentei asupra radarului ?
2. In statia de alimentare carburanti poate intra oricine, dvs. aveti acceptul scris al proprietarului cind stationati in spatiul respectiv (de exemplu cind folositi serviciile din acea statie)?
Din punctul meu de vedere, din ce motive ati prezentat, sansele sunt zero. Cred ca trebuie sa cautati alte motive mult mai plauzibile.

Radarele politiei identifica interferentele si schimba parametrii emisiei facute sau, daca interferenta nu poate fi evitata nu mai inregistreaza vitezele. In situatia asta din urma operaotrul este avertizat sonor privitor la defectiune. Daca n-ar fi asa probabil ca ar exista jucausi care ar bruia radarele. Asa ca, Albatrosul, nu va puteti lega de posibila interferenta pentru ca radiatie electromagnetica care interfereaza cu radarele este in domeniul de frecvente 27 MHz ... 1000 MHz.
sa-mori-tu?, utilizator
Radarele funcționează la frecvențe de ordinul 5-80 GHz, nu mai vorbiți prostii.
Le folosesc zilnic.

sa-mori-tu? a scris:

....pentru ca radiatie electromagnetica care interfereaza cu radarele este in domeniul de frecvente 27 MHz ... 1000 MHz.

latka a scris:
Radarele funcționează la frecvențe de ordinul 5-80 GHz, nu mai vorbiți prostii.
Le folosesc zilnic.
sa-mori-tu? a scris:
....pentru ca radiatie electromagnetica care interfereaza cu radarele este in domeniul de frecvente 27 MHz ... 1000 MHz.

Cam agresiv răspunsul d-voastră, mai ales că n-a scris că radarele funcţionează la acea frecvenţă. Mă miram însă de unde ştie utilizatorul de frecvenţele 27 MHz ... 1000 MHz şi am dat o căutare. E din Norma nr. 23/2005 privitoare la cinemometre. Plaja aceasta de frecvenţe este unul dintre factorii de influenţă.
3.1.2. Valorile măsurate ale vitezelor trebuie să se încadreze în erorile maxime tolerate specificate la pct. 3.1.1., respectând și cerințele specificate în cadrul fiecărui paragraf în parte, la funcționarea cinemometrelor sub acțiunea factorilor de influența: …. d) radiație electromagnetica intensitatea câmpului electromagnetic 10 V/m în domeniul de frecvente 27 MHz ... 1000 MHz, modulatie în amplitudine 80% cu un semnal sinusoidal având o frecventa corespunzătoare frecvenței Doppler pentru o viteză de 60 km/h (la cinemometre radar).

1. Norma metrologica nu e 23/2005, ci e NML 021-05.
2. Utilizatorul caruia i-am comentat raspunsul a scris despre fenomenul fizic de interferenta, ceea ce nu e cazul, spectrul fiind diferit de vreo 100 de ori ca marime, intre cele doua intervale, de sute de MHz vs zeci de GHz
3. Un post de transformare nu produce radiatie electromagnetica de frecventa de ordinul GHz.

Utilizatorul care a deschis subiectul asteapta un raspuns de la un specialist in drept, are sanse sa faca o plingere contraventionala ?