avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 885 soluții astăzi
Forum Activitate DanielC009

Activitate DanielC009

Bună ziua
Am obținut o hotărâre pt suplinere acord calatorie dar avocatul meu nu a cerut și predare pașaport minor.
Cum pot sa procedez în caz de nu îl va preda pașaportul?
Mulțumesc
Aveți dreptate nu am doar aceasta problema.
Tocmai ce am depus o cerere pt suplinere acord calatorie deoarece nu doar ca nu este deacord dar nici nu raspunde la mesaje în acest sens.
Din cate vad dorește cu orice preț sa răcească relația tata fiica.



Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

DanielC009 a scris:
Va înțeleg ideea ca ar fi mai bine sa vb cu ea.
Am vorbit cu ea dar credeți ca am cu cine vorbi???
Mi-a răspuns sa-mi vad de viata mea sa nu-i spun eu cum sa se comporte ea cand e cu fetita.

Mda. Foarte probabil ca nu aveti doar problema asta, ca circula cu fetita fara sa o puna pe scaunelul potrivit, ci, cum se intampla dupa divorturi, multe, multe alte probleme si fiecare parte incearca sa profite de oricare greseala a partii adverse. Asa ca doamna a vazut sfatul/rugamintea d-voastra ca pe o modalitate de a va impune controlul. Nu e nimic nou. Solutia unei astfel de situatii nu este insa un alt proces in care partile sa se lupte "pe viata si pe moarte" ci rabdare, tact, toleranta si concentrarea pe ideea ca orice fel de confict intre parinti o afecteaza cel mai mult pe fetita d-voastra.


Va înțeleg ideea ca ar fi mai bine sa vb cu ea.
Am vorbit cu ea dar credeți ca am cu cine vorbi???
Mi-a răspuns sa-mi vad de viata mea sa nu-i spun eu cum sa se comporte ea cand e cu fetita.

Vroiam sa stiu dacă pot face o cerere pt modificarea de domiciliu al minorei sa fie la tata.
Instanta o va considera o mama iresponsabila?
Dețin probe video și poze și martori ca o vad circulând frecvent cu masina si fetita este în spate singura fără centura de siguranta
Bună,
as dori sa știu dacă un părinte cand circula cu masina lasa singur un copil de 5 ani pe bancheta din spate fara centura de siguranță și fara scaunul pt copil poate fi considerat un părinte care ii pune viata in pericol?
Va multumesc
Nu știam despre aceste legi
Am o avocata pt divort am intrebat ce pot sa fac ca nu-mi raspunde sa vb cu fetita ca eu sunt plecat în Italia și ea este în România.
Fetita are 4 ani și avem o legătură foarte strânsă doar ca fosta sotie doreste sa o rupă aceasta legătură.
Totul a inceput de cand am zis ca sa-mi răspundă la telefon pana în ora 21 româniei ca ea ma sunat inapoi când avea chef o zi da o zi nu și când suna era ora 22:00 uneori 22:40.
Când am intrebat care e motivul de ce nu raspunde a zis textual va scriu "Toată ziua stau și ma scarpin".


Liliana Gradinaru a scris:

Eu i-as trimite o notificare privind instrainarea copilului de dv. si incalcarea drepturilor minorului, apoi as folosi-o si in ordonanta (daca mai e cazul) si in dosarul de fond.

Mulțumesc Adam
Am cerut paste Crăciun vacanta de vara ea s-a opus inițial dar după a fost deacord.
Problema e pana se termina divortul ca nu am un program de vizita mergem pe înțelegere doar ca acuma pe final de divort a inceput sa faca câteva figuri.
Din cate vad trebe rabdare de fier

adam77 a scris:

Cereți program de vizită cât mai mare, gen de Paște, de Crăciun, de Revelion, în vacanța intersemestrială, 5-6-7 săptămâni în vacanța de vară. Vedeți că instanțele au un program aproape standard pe care îl bagă pe gât la cei care ajung într-o astfel de situație. (Vorbesc în cunoștință de cauză - am fost de 2 ori în instanță pt. asta). Motivați cu faptul că oricum în restul timpului fetița stă la mama (presupun că îi va fi stabilit domiciliul la mama). Dacă cumva fosta soție se opune, atunci puteți cere instanței să dispună efectuarea unui raport de evaluare la DGASPC-ul din localitatea Dvs. unde dumneaei va trebui să meargă cu fetița la evaluare și fetița acolo va trebui să spună - dacă poate vorbi, sau să manifeste cumva atașamentul față de Dvs. și dorința ei de a petrece timp și cu Dvs. Cel mai bine e să aveți un avocat femeie care să vă și reprezinte.
Nu amânați prea mult depunerea cererii. Pănă la finalizarea procesului și emiterea hotărârii pot să treacă și 1-2 ani. Se poate ajunge foarte ușor și la alienare parentală și atunci vă va fi mult mai greu să remediați situația.
Succes!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc foarte mult pt răspuns
Voi cere cât de repede stabilirea unui program de vizita.
Pt ca nu este normal ca să treacă săptămâni întregi sa nu am o relație cu fiica mea.
Bună ziua
as dori sa știu după cât timp se poate cere o ordonanta prezidențială pt ca fosta sotia cu care sunt în divort nu-mi arata fetita si nici nu-mi raspunde la telefon sa stiu dacă e bine.
Va multumesc
Va multumesc pt răspuns
Am divortat deja de ea.
Nu doresc sa obțin autoritatea părintească exclusiva.
Doresc ca fetita sa locuiască cu mine sa ma ocup eu de ea de creșterea ei.
Doresc ca mama sa aiba și ea un program de vizita doar e firesc sa aiba o relație cu fetita.
Când fetita era la mine în vizita a zis "Mami a murit" întrebând de ce a zis pt ca mami e tot plecata și vine seara târziu nici dupa mine nu vine la gradinita, tati vino tu dupa mine.
Cum ar fi trebuit sa procedez intr-o altfel de situație???
Eu ca Tata am pus detectivi pe urmele ei sa vad ce se petrece chiar daca am cheltuit o suma foarte mare de bani.