avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Activitate Vhelga

Activitate Vhelga

Sigur ca am vorbit cu el prima data. Dar el a ramas acelasi om, cu care nu se poate discuta. Nici nu vrea sa auda sa-mi plateasca mie. A spus ca mie nu o sa-mi dea in viata lui un leu, doar copilului, dar asta nu asa merge.
Va multumesc pentru raspuns! Am asteptat atat, doar pt. ca divortul a fost unul foarte dificil. Ba nu s-a prezentat sotul, ba a furat efectiv copilul de la mama mea de pe terenul de joaca, timp ce eu lucram, umblam la Parchet ca sa-mi recuperez copilul, 2 luni de zile nu mi-am vazut baiatul pe atunci(avea doar 3 ani), atata dura pana mi-au rezolvat cazul si au obligat tatal sa mi-l aduca inapoi. Nu am vrut sa mai am de a face cu el deloc, mai ales nu in instanta. In tot acest timp ma blestema, ma santaja cu tot ce a putut si nu am vrut sa mai prelungesc procedura. Dar cum creste copilul, asa cresc si cheltuielile cum se spune, si doar acum mi-am strans toate puterile sa fac ceva.
Pensie alimentara pentru copii, parinti divortati
Buna ziua! Sunt divortata si am un baiat de 13 ani. Adresa copilului este la mine. In hotararea primita se specifica faptul ca neam inteles cu tatal la privire la educarea si intretinerea copilului,in comun,si sederea lui o saptamana la mine, o saptamana la tatal,si din cauza asta nu trebuie sa plateasca nimic. Atunci copilul avea 3 ani, si umbla la gradinita,dar la varsta de 4 sau 5 ani, tatal lui a plecat sa lucreze in strainatate, asa ca, evident nu mai era valabila treaba asta cu 1 sapt. la mine, 1 sapt. la el. La 6 ani copilul a inceput scoala pregatitoare, tatal vene acasa foarte rar, il ducea cateva zile la el, i-a cumparat cate ceva pt. inceput de scoala, dar atat. Cand copilul a inceput clasa a 2., tatal a revenit in tara, a luat copilul, la inceput in fiecare weekend, dupa care din ce in ce mai rar. Repet, copilul acum are 13 ani impliniti. Am vreo sansa sa primesc bani de la el pentru intretinerea copilului, avand in vedere hotararea judecatoreasca in care scrie ca nu trebuie sa plateasca pentru ca ne-am "inteles"? Am discutat cu el si mi-a spus ca mie nu-mi va da nici un leu vreodata, doar copilului. Intr-adevar ii da mai nou niste bani, 50-100 lei, dar eu il intretin si eu stiu de ce ar avea nevoie. Multumesc daca ma ajutati cu vre-un sfat! Sau macar sa stiu ce posibilitati am, daca am.
Deci sa inteleg ca nu mai am nimic de facut? Ma pot angaja fara sa ii anunt? In viata mea nu am avut probleme legale, si nici nu vreu sa am vreodata. Va multumesc!
Buna ziua! As dorii sa renunt la indemniztia de somaj, si nu stiu cum sa procedez. De fapt as dorii doar sa scap de ei, sa nu ma puna pe drumuri inutile zilnic si sa ma trimita la toate locurile de munca(ex.:gelaterie,care stim cu totti ca este oentru tineri, care sunt asteptati dd catre printi cu casa si msa facuta, avand in vedere program, respectiv de la 12 la 20,sambata duminica, pt salar de minim pe economie, nicidecum pt o femeie de 38 de ani cu familie. O cunostinta de a mea a spus ca vor fii angajari la ei in fabrica unde lucreaza, peste cateva saptamani. Deci, intrebarea mea este:daca nu ma prezint la viza si peste cateva saptamini ma angajez la aceasta fabrica, mai sunt obligata sa le anunt? Vreu doar sa scap de ei. Nu mai vreu sa calatoresc pe banii mei, avand in vedere ca pana acum nu am primit nici macar un leu, fiind in somaj din data de 15 aprilie, si azi este 20 mai. Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.