avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate Lav.lav

Activitate Lav.lav

Buna ziua,
Puteti sa ma ajutati cu următoarea situatia:
Ce consecinte pot exista atunci când un cadru militar da o declarație falsă ca nu a detinut nici o proprietate, deși adevărul este altul ( proprietate deținută în coproprietate, vândută înainte de obținerea locuinței de serviciu) si se afla acest lucru?
De asemenea, pot exista consecinte și pentru persoana care a semnalat?
Va multumesc anticipat pentru răspunsuri.
Va multumesc frumos pentru răspunsuri
Buna ziua. Poate proprietarul, fie el persoana fizica sau juridică, sa afle ca altcineva se interesează de locuință sa? O sa fie transmis un raport către acesta? Va multumesc din nou pentru timpul acordat și pentru răspunsuri.
Buna ziua. Exista vreo modalitate ca persoana fizica sa afli cine este proprietarul unei locuințe, fara sa deții prea multe informatii (nr. cadastral, etc) despre locuinta ? Daca da, care sunt pasii?
Afectează cumva GDPR-ul în aflarea proprietarului? Adica acesta sa nu fie vizibil pentru toata lumea?
De asemenea, este posibil să afli daca este închiriată proprietatea respectivă?
Va multumesc pentru răspunsul și timpul acordat.
Buna ziua. Va multumesc pentru răspunsul detaliat și ajutorul oferit. Aveti cumva un model de sesizare? Cum ar trebui formulata?
De asemenea, mai exista vreo alta lege care reglementeaza acordarea locuintei de serviciu?
Va multumesc din nou pentru timpul acordat.
Buna ziua. Va multumesc pentru răspunsul detaliat.
1. Sa inteleg ca regula de a nu deține sau de a nu fi deținut locuință personală a fost dintotdeauna o condiție pentru primirea locuinței de serviciu? Nu imi este clar ce lege a fost înainte de cea precizată de dumneavoastra, cea care a intrat în vigoare din 11.05.2023?
2. Din spețele întâlnite de dumneavoastra in trecut, aveti idee daca o sa fie luate și măsuri în urma sesizării făcute?
3. Ce lege ar trebui să menționez în sesizare: ordinul din 13/08/ 2009, modificat în 11.05.2023?
4.Exista vreun risc daca o sa fie facuta sesizarea respectivă? Ma gandesc ca poate deschide proces în instanta pentru defăimare sau alt motiv (nu stiu daca am enumerat bine motivul "defaimare").
Va multumesc din nou pentru timpul acordat și pentru răspunsuri.
Buna ziua. Cadru militar, în activitate, divorțat și recăsătorit, beneficiază de locuință de serviciu în garnizoana, din 2020 până în prezent, cu un copil minor în întreținere. Cadrul menționat a deținut în coproprietate un apartament în garnizoana, vândut înainte de divorț și înaintea obținerii locuinței de serviciu (suma rezultata în urma vanzarii a fost împărțită in instanta la partaj, ulterior primirii locuinței de serviciu).
1. Puteti, va rog, sa imi spuneti care sunt condițiile pentru primirea locuinței de serviciu ?
Nu stiu daca am cautat bine, însă am văzut în lege (anexa la ordinul nr. M 84 din 13 august 2009) ca trebuia data o declarație pe propria răspundere la locul de munca cum ca nu a detinut proprietati. In cazul de fata consider ca a fost declaratie mincinoasa.
2. Este încă aplicabila legea sus mentionata? Văzusem ca s-a modificat în 2022.
3. Ce trebuie facut in cazul de fata? Către cine semnalez (anunt locul de munca)?
4. De asemenea, în viitor poate achiziționa o locuință fiind suportată rata de către serviciu?
Va multumesc anticipat pentru clarificări și pentru ajutorul oferit.