avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate Axe25

Activitate Axe25

Exista vre o portita sa ies bine din aceasta situatie?Sau macar sa nu fiu condamnat la inchisoare?
Am lucrat ca agent de vanzari la o firma,si am falsificat niste chitante,eu incasam o suma de bani la clieti le dade am chitanta cu suma reala dar pe chitanta pe care o predam la firma o suma mai mica,cu candul ca o sa pun bani la loc si totul o sa fie ok,dar la un moment dat nu mai reuseam sa sa acoper suma si am decis sa i spun sefului meu(patronul firmei)el a inteles si a zis ca nu imi va mai da salariu pana la achitarea sumei,am reusit sa restitui suma de 3000ron in cateva luni,dar dupa ce am restituit bani firma a intrat in faliment sau lichidare nu stiu exact,si acum dupa aproximativ 2 ani ma suna nu stiu exact ce functie avea acea persoana,lichidatorul firmei sau ceva de genul asta care ma sunat sa mi spuna ca o sa depuna plangere penala la politie ca sunt dator cu suma de 3000ron,(eu m am interesat la ITM daca eu am lucrat cu contract de munca si am aflat ca am lucrat legal dar eu nu am semnat niciodata un stat de plata nici nu l am vazut macar)cat de tare asi putea fi pedepsit pentru acesta fapta?Si inca ceva in aceasta firma existau foarte multe nereguli toate actele erau vraistie(adica nu erau la locul lor)si se mai videa si marfa fara factura(adica la negru)si multe altele.....va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi!

Cu stima si respect!R.S