avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate dumic_18

Activitate dumic_18

Furt bagaje Otopeni

am si eu nevoie de o opinie.
zbor cu Wizz Air Basel-Bucuresti. Bagajul de cala nu este pus pe zbor. fac plangere. mi se spune ca mi l vor pune cu urmatorul zbor.

Dupa o sapt fara rasp, fara informatii, aterizez din nou pe Otopeni si merg din nou sa intreb de bagaj. Se verifica registrul. Se pare ca bagajul a fost trimis i pus pe banda, la o zi dupa, ora trecut de 24.00.
Bagajul nu ajunge la "obiecte neridicate" si sunt sfatuita sa solicit ajutorul politiei.

Politia gaseste faptasul pe camera care ridica bagajul meu de pe banda ( care rula de ceva timp in asteptarea de a fi ridicat).
Fac plangere penala. Se gaseste faptas. Se aduce bagaj gol, doar cu o geaca in el la aeroport.

primesc 3 optiuni:
1. ridic bagaj de la aeroport (ala gol cu o geaca) si sun inculpatul sa cer despagubiri pentru restul (eu cica trebuie sa sun nu politia) pentru a incheia amiabil.
2. ridic bagaj de la aeroport si nu mai cer bani pe restul, dorind sa mearga dosarul la judecata (am, nev de avocati? cat m ar costa pe mine? in cati ani s ar rezolva? ce sanse sa iasa cu acuzare sunt? voi mai fi despagubita?)
3. nu ridic nici bagaj si cer sa mearga direct in acuzare.

Doar o opinie, va rog daca se poate. nu stiu cum sa procedez.