avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra_is_

Activitate Alexandra_is_

Buna ziua,

Va deranjez cu urmatoarea intrebare: ce masuri legale pot lua impotriva concubinului mamei mele ca sa fie evacuat din casa?

Casa se afla intr-o curte pe care o impartim cu alte rude, insa proprietarul din acte al pamantului este bunicul meu din partea mamei.

Concubinul mamei mele este o persoana toxica care are scopul de a ocupa cat mai mult spatiu din curtea noastra, iar mama mea nu face nimic in acest sens deoarece il iubeste. Datorita lui si-a deteriorat relatia cu mine, singura ei fiica, si cu propria ei sora care locuieste in aceeasi curte, intr-o casa separata.

Acest individ impreuna cu mama mea il manipuleaza emotional pe bunicul meu sa ii ofere aprobarea de a ocupa spatiu din curte ca sa construiasca diverse foisoare, garaje. Eu si matusa mea nu suntem de acord ca acest domn sa faca ce pofteasca la noi in curte.

Am incercat in nenumarate randuri sa comunic atat cu el, cat si cu mama mea careia am incercat sa ii explic ca este gresit sa fie atat de permisiva cu un strain si ca datorita prezentei lui nu ma mai simt ca acasa in propria casa, insa nu a existat intelegere si in prezent nu mai locuiesc acolo. Mentionez ca individul are adresa domiciliului nostru pe buletinul sau.

Va rog ajutati-ma cu niste posibile solutii pentru situatia mea. Exista o masura impotriva concubinului pe care as putea sa o pun in aplicare, avand in vedere ca nu eu sunt proprietara curtii, ci bunicul meu?

In cazul in care as reusi sa imi conving bunicul sa treaca casa pe numele meu, daca am face un act de donatie de la bunic la nepoata, donatia ar putea fi atacata ulterior de mama mea?

Sau, ar fi mai sigur daca am face un act de vanzare-cumparare intre mine si bunicul meu? In acest scenariu, ar trebui sa ii platesc bunicului valoarea completa a imobilului? Sau exista o suma minima pe care bunicul meu ar putea sa o treaca in act?

Va multumesc mult in avans pentru raspunsuri si pentru ca ati avut rabdare sa cititi mesajul meu!