avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate arpag0n

Activitate arpag0n

Răspuns la discuția reziliere contract
Buna seara,
Nu inteleg cum cineva care a semnat un contract pentru o adresa pentru care nu are nici acte, sa aiba pretentia sa le interzica de exemplu proprietarilor imobilului sa isi mai faca contract cu o anumita companie, doar pentru ca acea companie a facut un contract nefondat..
Ce drept am eu sa merg si sa spun ca vreau contract UPC pe apartamentul lui Emil Boc de exemplu si apoi sa zic ca eu nu stau acolo.. sa imi plateasca Boc datoriile.. si sa nu mai aiba dansul drept sa isi faca alt contract doar pentru ca eu am deja unul pe acea adresa..
Ceva asemanator am patit si eu ca proprietar.. cand dupa plecarea unor chiriasi, la casieria UPC nu au putut sa imi faca abonament nou din cauza datoriilor chiriasilor si nepredarii echipamentelor imprumutate de UPC.. ce acord mi-am dat eu in contractul pe care l-au facut chiriasii cu alte firme? puteau sa isi faca enspe mii de abonamente la ce vroiau ei.. asta insemna ca ramaneam bun de plata pentru toate?
Totusi, la mine s-a rezolvat relativ usor dar numai la sediul central.. unde cei cu mai multa experienta au zis urmatorul lucru: cum sa le platiti dumneavoastra chiriasilor? normal ca nu trebuie. Eu am spus la randul meu: Daca nu doriti sa va dau bani, (pentru ca asta vroiam sa fac de fapt, nu? sa le dau un milion pe luna pentru servicii complete), atunci imi pot alege usor alt furnizor. Cei de la conducere au continuat: Normal ca nu platiti ce nu ati consumat, va facem alt contract. si nimeni nu mi-a mai amintit de niste datorii care nu m-au pasionat niciodata...