avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate Popa L

Activitate Popa L

Buna ziua! Se poate, va rog, daca mai aveti modelul de plangere catre STB sa-l trimiteti aici, as avea mare nevoie pentru o situatie similara! Va rog frumos si va multumesc mult!
Buna seara! Oare se mai poate face ceva in urmatoarea situatie? Am circulat astazi, 20.06.2024 pe linia 61 - validat card de calatori - control - totul in regula!
La intoarcere pe linia 90 - am urcat si am validat cardul facandu-se transferul pe aceasta linie, control dupa cateva minute - inmanaez cardul si ma anunta domnul ca nu l-am validat, i-am explicat ca am schimbat linia, se uita mai atent, expirase de 4 minute si se considera nevalidat, m-a rugat sa fiu mai atenta la timpul estimat, i-am cerut iertare ca nici macar nu am vazut si ca pot valida, parea ca a inteles situatia, a intervenit si o doamna (probabil trecuse prin situatie asemanatoare), monent in care colegul imi cere actul de identitate pentru a verifica daca am mai avut amenzi - asa s-a exprimat (eu naiva si de buna credinta l-am dat).
- Amenda! Imi spune pe un ton ironic, sa nu zic badjocoritor!
Am inceput sa tremur, nu din cauza amenzii si din cauza situatiei!
- L-am rugat sa se legitimeze, sa imi ofere chitanta, nu stiu ce ar mai fi fost necesar, insa a refuzat categoric oferindu-mi un card de suprataxa valabil in ziua curenta!
I-am spus ca desi sustine ca este legal mi se pare nedrept cum a procedat si apoi s-a asezat linistit pe scaun si nici nu ma mai asculta! Au continuat sa urce o multime de oameni la urmatoarea statie, i-au vazut dar nu au mai verificat pe nimeni, aceeasi multime a coborat imediat ce i-au vazut pe domnii controlori la urmatoarea statie nevalidand nimic pentru calatoria cu troleul!
- I-am spus politicos domnului ca fix acest lucru este revoltator, ori este lege pentru toata lumea ori sunt selectivi… nici nu mai rapsuns!
- La urmatoarea statie au urcat 2 persoane care nici macar nu au avut intentia de a valida cardurile, a venit la ei si i-a atentionat sa valideze ca vor bloca pentru control! Atunci a scos unul telefonul sa dea sms si celalalt o cartela… asa se procedeaza!?
Am doar un numar de controlor prin care a spus ca poate fi identificat cand depun contestatie….
Contestatie nu cred ca are sens pentru ca vor spune ca a fost legal cel mai probabil, dar o plangere la Ratb tot as dori sa fac pentru ca domnul a fost foarte arogant, mi s-a parut bataie se joc pentru ca eu am fost amabila… Pot sa fac ceva, va rog?