avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate Raduclara2022

Activitate Raduclara2022

În primul rând, vreau să vă mulțumesc pentru timpul acordat. Apreciez mult.
O singură întrebare și termin.
Am voie să conduc în România ? Dacă sunt oprit ,mă pot alege cu dosar penal ? Mulțumesc !
latka a scris:

1.Este extrem de clar, dvs. nu aveți încă drept de circulație cu acel permis, mai aveți o condiție de indeplinit. Altfel vi l-ar fi expediat prin servicii de curierat.
2. În România, și nu numai, dovada dreptului de circulație se face cu prezentarea permisului, fie el și de UK, sau altă țară. Nu există dovezi "alternative".

Raduclara2022 a scris:


Chiar nu știu la cine să mă informez
Primesc fel și fel de răspunsuri diferite
Mulțumesc frumos pentru timpul acordat !
Mi-ar fi de mare folos ,un răspuns clar !
Mulțumesc !





gi-jane2 a scris:

nu stiu ce intelegeti dvs prin dovadam dar nu, aveti nevoie de permis. Cum nu il aveti, dar nici nu mai aveti dreptul suspendat, veti primi doar amenda.
Sper sa fi operat in evidente ca aveti dreptul de a conduce.


Păi "dovadă ",înseamnă : o declarație de la rutieră,s-au instituție competentă, precum că nu ai permisul cu tine,dar având în vedere că este valabil, și fapta nu s-a comis pe teritoriul României, am dreptul de a conduce .
Cel puțin așa sper .
Mulțumesc frumos !


latka a scris:

Adică o copie după permis nu are nici o valoare , nu tine loc de permis. Așa că ridicați-vă permisul, dacă nu mai e suspendat, ca să puteți circula legal. Ce altă dovadă credeți ca obțineți ?

Raduclara2022 a scris:

Cum adică copia nu este dovadă ? Dar nu ați răspuns la întrebarea mea.



Așa cum am spus ,suspendarea mea a expirat în 28 februarie 2023
L-aș fi ridicat de foarte mult timp, dar...din cauza emigrărilor nu pot intra in UK
Am sunat în Londra la permise ,și nu vor să mi-l trimită fără să trec vizita medicală impusă de ei
Chiar nu știu la cine să mă informez
Primesc fel și fel de răspunsuri diferite
Mulțumesc frumos pentru timpul acordat !
Mi-ar fi de mare folos ,un răspuns clar !
Mulțumesc !
Cum adică copia nu este dovadă ? Dar nu ați răspuns la întrebarea mea.Dacă sancțiunea respectivă a luat sfârșit, dar nu dispun de permis ,pot să conduc cu o dovadă eliberată de organele competente ? Mulțumesc !
latka a scris:

Nu există sa faceți dovada cu o copie, doar permisul e acceptat.



Bună ziua !
Numele meu este Radu ,și am rugămintea să-mi răspundeți la o întrebare .
Permisul meu de conducere este englezesc ,și valabil până în 2028.
Din păcate, a fost suspendat in UK ( precizez că suspendarea a expirat în februarie 2023).
Momentan nu sunt în UK ,și vreau să mă întorc în România.
Dacă fac dovada permisului ( copie ),pot solicita o dovadă,organelor competente , prin care să mi se permită dreptul de a conduce în România, pe o perioadă de 30 de zile ?
Menționez că : Marea Britanie nu face parte din Europa, și pedeapsa în sine ,a expirat de 1 an jumate.
Aș aprecia enorm, dacă mă puteți ajuta cu un răspuns.
Mulțumesc frumos !