Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere suspendat in UK
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere suspendat in UK

Buna ziua , am si eu o intrebare .
Dacã mi-a fost suspendat dreptul de a conduce in Anglia , pot conduce in Romania ?
Tin sã precizez cã permisul era englezesc şi mi-a fost pusa interdictia de a conduce pentru 14 luni , motivul : conducerea sub influenta bauturilor alcoolice !
Astept un raspuns , multumesc
Da, v-a fost suspendat dreptul de a conduce in Anglia, nu si in Romania. Totul este sa recuperati permisul.
In situatia inversa, cand se suspenda dreptul de a conduce in Romania si se retine permisul, titularul isi poate recupera permisul pe baza unei declaratii notariale cum ca urmeaza sa paraseasca teritoriul Romaniei in 24 de ore si ca se obliga sa nu conduca in Romania ... o procedura similara ar trebui sa existe si in Anglia.
Si ar trebui sã depun o cerere aici in Uk , pe baza cã o sã pãrãsesc ţara in 24 ore sau pur si simplu cand ajung in Romania , mã duc la sectia de politie si le spun ce s-a intamplat si o sã imi primesc permisul inapoi in Romania ?
Cã nu stiu care e procedura

MihailZC a scris:

Da, v-a fost suspendat dreptul de a conduce in Anglia, nu si in Romania. Totul este sa recuperati permisul.
In situatia inversa, cand se suspenda dreptul de a conduce in Romania si se retine permisul, titularul isi poate recupera permisul pe baza unei declaratii notariale cum ca urmeaza sa paraseasca teritoriul Romaniei in 24 de ore si ca se obliga sa nu conduca in Romania ... o procedura similara ar trebui sa existe si in Anglia.

Ai rezolvat?
Am avut permis romanesc preschimbat in Irlanda care ulterior a fost suspendat pt alcohol...problema e ca l-am pierdut si fizic acum ...Pot sa merg la politie aici in Romania sa cer inlocuirea lui? Mentionez ca am nevoie de el pentru a conduce in afara UE.
Buna ziua , am si eu o intrebare .
Dacã mi-a fost suspendat dreptul de a conduce in Anglia , pot conduce in Romania ?
Tin sã precizez cã permisul era englezesc şi mi-a fost pusa interdictia de a conduce pentru 14 luni , motivul : conducerea sub influenta bauturilor alcoolice !
Astept un raspuns , multumesc