avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Activitate Anabela Iacob

Activitate Anabela Iacob

Buna dimineata, multumesc pentru raspuns.

Inteleg toate lucrurile astea. Diferente intre actele mele personale nu exista, insa in certificatul de nastere al meu si al stramosilor din familia Mathe diacriticile nu au fost puse, ba mai mult bunicul meu a fost Mate, de exemplu, si este din nou altceva. Tatal meu este Mathe iar, in acest moment a venit timpul sa imi iau numele de Máthé pentru ca asa este coret. La ce anume va referiti sa isi schmibe mama numele? Am imputernicit-o pentru ca eu locuiesc in alta tara. Ea imi face doar actele nu e numele ei de fata, e numele meu de fata, ea poarta numele de casatorie cu tata Mathe. Daca in procura consulatul a pus accentele invers, inteleg este o greseala acolo, dar in cererea scrisa si in monitorul oficial este corect. Va rog ajutati-ma, unde gasesc faptul ca adaugarea unor diacritice nu schimba sensul numelui, ba mai mult decat atat asa este corect in maghiara? Daca depun contestatie la decizia aceasta, care este urmatorul pas? Corectez procura? Exista o taxa de plata pentru a adauga diacriticile? Trebuie sa exista o solutie.

Multumesc, cu simpatie,
Anabela Iacob
Buna ziua, numele meu este Anabela-Eva Iacob (nume pastrat dupa divort). In acest moment intentionez sa imi iau numele de fata inapoi si totodata sa il corectez cu accentele maghiare. Acesta ar fi "Mathe" iar corect scris ar fi "Máthé" (orientate spre dreapta), asa a aparut si in monitorul oficial. Din cauza ca in familie nu avea nimeni accentele puse, dosarul a fost respins, de asemenea in procura intocmita mamei mele care imi face actele, accentele erau puse invers "Màthè" (orientate spre stanga). Care este diferenta dintre aceste accente orientate spre stanga sau dreapta, in maghiara toate sunt spre dreapta, si unde pot primi o declaratie in acest sens? Cum dovedesc faptul ca prin adaugarea accentului nu se schimba numele? Multumesc.