avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate stefanzaharia222

Activitate stefanzaharia222

Mulțumesc din suflet pentru indrumari

adrian@13 a scris:

In cadrul dosarului penal vor fi verificate toate aspectele care țin de moartea Dianei. Din păcate, nimeni nu va răspunde penal deoarece, în baza legislației existente la acest moment nu există în sarcina vreunei instituții îndatoriri sau obligații de reducere a numărului de efective de urs. Din contra, urșii sunt protejați. Dosarul penal se va soluționa cu clasare fără ca cineva să raspundă. Cu privire la latura civilă, nu știu împotriva cui v-ați putea indrepta ținând cont de prevederile legislative actuale. Cred că ați avea temeiuri pentru a da în judecată Statul Român pe încălcarea articolului 2 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului ( dreptul la viață), pentru neinsituirea unui cadru legislativ adecvat. Cautați în Iași un avocat cu experiență pe CEDO, sau puteți face un apel public cu privire la acest lucru. Poate cineva va dori să vă reprezinte pro bono ( gratuit) în aceste demersuri. Sunt convins că mai sunt și avocați cu suflet mare care sunt profund mișcați de pierderea suferită de dumneavoastră .

Mulțumesc din suflet pentru mesaj

Cornel Vasile a scris:

Condoleante .

Din cate cunosc sunt doua dosare penale deschise unul pentru ucidere din culpă și altul pentru braconaj cinegetic. Aici va puteti constitui parte civila .

Dreptate nu prea are cum sa se mai faca ( un om ucis nu mai poate fi reinviat) , insa trebuie modificata legislatia si nu pe repede inainte cum vor sa o faca acum in urma tragediei.

Mulțumesc din suflet pentru indrumari

Ionut.ion a scris:

Contactati un ONG ce activeaza in domeniul activitatilor montane, poate si Salvamont... un ziar cu tiraj national, influenceri din zona asta...
Sau scrieti pe retelele sociale, contactati o firma sau mai multe de avocatura si spuneti ce demers vreti sa faceti...

Mulțumesc pentru mesaj

Alexandrarares a scris:


stefanzaharia222
Condoleante pentru pierderea suferita.
Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

Intr-adevăr o campanie de costientizare ar fi utila măcar pentru alții. Multumesc mult pentru raspuns

Ionut.ion a scris:

Condoleanțe!

Poate nu ar strica si o campanie de constientizare, banuiesc ca nu este pentru prima data cand merge pe munte dar nu cred ca a invatat-o cineva ce sa faca in asemenea situatie...

Stiu ca asta nu o v-a aduce inapoi dar poate macar se invata din asta si nu mai patesc si altii la fel.

Plus ca am citit undeva ca este posibil ca acel urs sa fi atacat mai devreme si un grup de alergatori si poate daca se luau de atunci masuri, se anunta Salvamont, fondul de vantoare... nu se ajungea aici...



Va mulțumesc din suflet pentru răspuns. Aveți idee cum și unde se face un apel public?

adrian@13 a scris:

In cadrul dosarului penal vor fi verificate toate aspectele care țin de moartea Dianei. Din păcate, nimeni nu va răspunde penal deoarece, în baza legislației existente la acest moment nu există în sarcina vreunei instituții îndatoriri sau obligații de reducere a numărului de efective de urs. Din contra, urșii sunt protejați. Dosarul penal se va soluționa cu clasare fără ca cineva să raspundă. Cu privire la latura civilă, nu știu împotriva cui v-ați putea indrepta ținând cont de prevederile legislative actuale. Cred că ați avea temeiuri pentru a da în judecată Statul Român pe încălcarea articolului 2 din Convenția Europeană a Drepturilor Omului ( dreptul la viață), pentru neinsituirea unui cadru legislativ adecvat. Cautați în Iași un avocat cu experiență pe CEDO, sau puteți face un apel public cu privire la acest lucru. Poate cineva va dori să vă reprezinte pro bono ( gratuit) în aceste demersuri. Sunt convins că mai sunt și avocați cu suflet mare care sunt profund mișcați de pierderea suferită de dumneavoastră .

Multumesc pentru raspuns.

Ce inseamna ca ne putem constitui parte civila?

Cornel Vasile a scris:

Condoleante .

Din cate cunosc sunt doua dosare penale deschise unul pentru ucidere din culpă și altul pentru braconaj cinegetic. Aici va puteti constitui parte civila .

Dreptate nu prea are cum sa se mai faca ( un om ucis nu mai poate fi reinviat) , insa trebuie modificata legislatia si nu pe repede inainte cum vor sa o faca acum in urma tragediei.

Suntem parintii Dianei ucisa de urs pe 9 iulie in jepii mici. Exista cumva o modalitate de a se face dreptate? :(
Ce se întâmplă dacă cineva nu plătește timp de 12 luni cardul de cumpărături? Poate fi executat silit? Mulțumesc