avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1419 soluții astăzi
Forum Activitate davideanui

Activitate davideanui

Sunt proprietarul unui apartament situat la ultimul etaj al unui imobil din Bucuresti. In timput iernii foarte grele a anului 2011, terasa a cedat si in apartament a inceput sa se infiltreze apa de ploaie si din dezghet, mi s-a degradat instalatia electrica si mobilierul unei camere . In perioada urmatoare am discutat cu conducerea Asociatiei de proprietari, mi s-a promis inceperea unei activitati de reparatie a terasei dar toate discutiile au fost inutile. Acum la inceperea sezonului rece, constat ca iar incepe sa ploua in casa. Va rog sfatuiti-ma unde ma pot adresa pentru a rezolva problema. Cu stima, Ion Davideanu
Este vorba despre o familie despartita prin divort, in urma caruia copilul a fost incredintat mamei. In urma divortului, mama si copilul s-au mutat la o alta adresa. Dupa ce copilul a implinit varsta de 16 ani, mama a decedat si copilul a ramas, practic, in grija unui bunic matern. Tatal supravietuitor a respins copilul si a refuzat sa-l intretina material. S-au facut interventii la 'Protectia copilulul' pentru ca acesta sa fie dat in plasament catre bunic. Dupa 6 luni de interventii, nu s-a reusit sa se stabileasca locatia copilului, acesta figurand la o adresa unde de fapt nu locuieste. Serviciul de protectie a copilului a facut o ancheta sociala la adresa bunicului, a vorbit cu copilul, apoi a incercat sa faca acelasi lucru la adresa tatalui. Acesta se eschiveaza sa vorbeasca cu reprezentantii autoritatii, astfel incat lucrarea a 'murit' . Copilul continua sa stea la bunic, care traieste numai dintr-o pensie. Ce ma sfatuiti sa fac pentru a elucida aceasta situatie, in afara de a astepta ca copilui sa implineasca varsta de 18 ani (peste 1,5 ani) cand copilul va putea sta acolo unde i se ofera o viata decenta. -- Cu multumiri.