avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie terasa bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie terasa bloc

Sunt proprietarul unui apartament situat la ultimul etaj al unui imobil din Bucuresti. In timput iernii foarte grele a anului 2011, terasa a cedat si in apartament a inceput sa se infiltreze apa de ploaie si din dezghet, mi s-a degradat instalatia electrica si mobilierul unei camere . In perioada urmatoare am discutat cu conducerea Asociatiei de proprietari, mi s-a promis inceperea unei activitati de reparatie a terasei dar toate discutiile au fost inutile. Acum la inceperea sezonului rece, constat ca iar incepe sa ploua in casa. Va rog sfatuiti-ma unde ma pot adresa pentru a rezolva problema. Cu stima, Ion Davideanu
Cel mai recent răspuns: ceau , utilizator 14:57, 14 Octombrie 2012
Terasa imobilului reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie implica responsabilitatea asociatiei de proprietari
Datorita preturilor apreciabile,executarea acestor lucrari trebuie sa faca obiectul discutiei si votului proprietarilor in cadrul adunarii generale a proprietarilor
Staruiti oficial la nivelul presedintelui de asociatie,la nivelul comitetului executiv al asociatiei de proprietari
Avand in vedere interesul dvs de asigurare a sigurantei si protejarii proprietatii si bunurilor dvs,exista varianta sa negociati cu presedintele asociatiei de proprietari in sensul executarii lucrarii de hidroizolatiei de catre dvs,urmand ca suma investita sa poata fi recuperata prin diferite modalitati legale
Luati legatura si cu departamentul specializat din cadrul primariei.
O pilda dint-o asociatie: proprietariul de la etajul 4 sesizeza ca s-a stricat terasa. Asociatia nu ia nici o masura. La urmataorea ploaie incepe si uda toata podeaua casei pana apa ajunge la parter. Vecini furiosi vin si bat la usa celui de la etajul 4 ca li-sa stricat pereti. Cel de la etajul 4 spune ca lui ii plou in casa de un an de zile si ca s-a stricat si mai mult terasa si nu au facut nimic ca sa o repare. Asa ca sa curga apa peste tot blocu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hidroizolatie terasa balcon saab saab Locuiesc la etajul 9 intr-un bloc de 10 etaje. De multa vreme in balconul meu la fiecare ploaie exista infiltratii. In timp au afectat structura de rezistenta ... (vezi toată discuția)
Rezolvare conflict administrator de scara (bloc), vecin babu_ babu_ Locuiesc intr-un bloc de 4 etaje cu 3 scari, fiecare scara avand administrator si presedinte separat (legal constituite). Apartamentul meu e la etajul 4. Am ... (vezi toată discuția)
Probleme cu terasa blocului - asociația nu mă ajută crialex crialex Buna ziua. As vrea sa ma ajutați cu un sfat, daca se poate... Locuiesc la ultimul etaj al unui bloc de 10 etaje. Din martie 2019 am probleme cu ... (vezi toată discuția)