avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Ungureanu Lavinia

Activitate Ungureanu Lavinia

Buna seara!
Am deschis succesiunea in numele fiului meu minor în urma decesului tatălui său( noi eram divorțați, iar copilul este unicul moștenitor).
Tatăl său avea un apartament cu credit( valoarea creditului este mai mica în comparație cu valoarea imobilului moștenit).
Este posibil că instanța de tutelă ( autoritatea tutelară m-a numit deja curator al copilului)totuși să nu încuviințeze numirea curatorului special?
Întreb deoarece din momentul deschiderii succesiunii , eu am achitat ratele restante precum și facturile la utilitățile restante.
Va mulțumesc!
Buna ziua!
Am și eu următoarea situație: fostul soț, ( de care sunt divorțată de 10 ani și cu care am împreună un copil minor, 11 ani -este singurul lui copil și el nu s-a recăsătorit niciodată) a decedat și are un apartament cu credit.
Eu voi deschide succesiunea pt copil, urmând să plătesc între timp rarele și cheltuielile cu asociația etc.
Problema este că rudele au cheia de la apartament( eu nu o am) și între timp tot au mers acolo și au luat diferite lucruri, inclusiv actele de la casa....
In aceasta situație , eu ce pot sa fac?
Este legal sa schimb butucul de la ușă pt a nu le mai permite intrarea ?
Menționez că rudele( in special surorile lui) fac presiune asupra noastră că sa le cedam lor tot ce revine copil .
Va mulțumesc!