avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am și eu următoarea situație: fostul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am și eu următoarea situație: fostul soț, ( de ...

Buna ziua!
Am și eu următoarea situație: fostul soț, ( de care sunt divorțată de 10 ani și cu care am împreună un copil minor, 11 ani -este singurul lui copil și el nu s-a recăsătorit niciodată) a decedat și are un apartament cu credit.
Eu voi deschide succesiunea pt copil, urmând să plătesc între timp rarele și cheltuielile cu asociația etc.
Problema este că rudele au cheia de la apartament( eu nu o am) și între timp tot au mers acolo și au luat diferite lucruri, inclusiv actele de la casa....
In aceasta situație , eu ce pot sa fac?
Este legal sa schimb butucul de la ușă pt a nu le mai permite intrarea ?
Menționez că rudele( in special surorile lui) fac presiune asupra noastră că sa le cedam lor tot ce revine copil .
Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Ungureanu Lavinia , utilizator 16:23, 11 Iulie 2024
Nu aveți dreptul să schimbați yala la ușă, până nu dezbați succesiunea cu un curator, în numele copilului.
Mergeți la un NOTAR pentru a dezbate succesiunea copilului.

Pe dvs trebuie să vă intereseze pereții casei, nu lucrurile din casă, că nu vă mutați acolo să locuiți.
Pereții casei nu-i poate lua nimeni., iar pentru lucruri mobile din casă, nu aveți un inventar să puteți dovedi că au existat în realitate.
Ultima modificare: Marți, 9 Iulie 2024
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
puteti sa mergeti la politie sa depunetio p[langere pt furt, tot ce e in casa e prezumat a fi ale decedatului si le moisteneste acum copilul sau. Schimbati yala sau puneti sigiliu
Va mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartamentul sigilat de procurori de deasupra mea se inunda mariusblk mariusblk Apartamentul meu cu 3 camere este la etajul 8/8 insa deasupra sunt construite garsoniere ce acopera suprafata bucatariei, baii de servici si a unui dormitor. ... (vezi toată discuția)
Abuz Gabriel57 Gabriel57 buna ziua,suntem trei frati,dupa decesul mamei ,tata s-a recasatorit,inchirind apartamentul rudelor lui actuale,pe mine nu ma primeste in casa a schimbat yala ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ma poate sfatui cineva ce se poate face in conditiile ... Lorena2 Lorena2 Buna ziua, Ma poate sfatui cineva ce se poate face in conditiile in care un fost chirias refuza sa inapoieze cheie propietarului, mentionez ca ni a avut ... (vezi toată discuția)