avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate Rebe23

Activitate Rebe23


Având handicap grav cu asistent personal, pot opta pentru indemnizația de însoțitor??
Dapix a scris:

Vorbiți cu poștașul sa v-o înmâneze doar personal.
Îi puneți în vedere poștașului că-l reclamați la șeful poștei.

Mai aveți și posibilitatea să cereți plata pensiei de invaliditate și a indemnizației de însoțitor în contul dumneavoastră bancar.


Asta este problema ca să spun așa , este din familia .. și totuși nu mi se pare normal ca fiecare dintre noi indiferent de problemă , avem nevoile noastre personale .. și nu știu cum să procedez în acest fel , deși indemnizația vine prin poștă cu numele meu.. dați-mi vă rog un sfat ..cum să fac sa o pot lua eu ?
Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,
Nu, nu este normal.
E cineva din familie? Întreb pentru că doar așa ar putea fi, totuși, explicabilă situația. Nevoile dvs. sunt mai multe decât acelea pe care e obligat să le acopere un asistent personal - cumpărăturile, cheltuielile curente etc. nu se fac din banii asistentului.
Dacă e cineva din afara familiei, care nu stă zi și noapte cu dvs., anunțați DGASPC.

Bună! Am 21 de ani și sunt o persoană cu grad de handicap grav.
Aș dori să mă ajutați cu o nelămurire..
Am dreptul la asistent personal, și am unul , pe lângă am și indemnizația de handicap , întrebarea mea este : cine are dreptul să ia indemnizația, eu sau asistent personal? Este normal ca asistentul personal să o ia având în vedere ca eu sunt capabilă și conștientă să o iau ?