avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate Flo20

Activitate Flo20

Va multumesc pt raspuns.
Va multumesc pt raspuns.
Buna ziua. Multumesc de raspuns. Aveti idee cam cat dureaza in medie un proces de acest gen pana se incheie definitiv ? Noi vrem restituirea banilor plus toate cheltuielile cu avocatii, etc.
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns.

Da s-a incheiat la notar iar in acel contract scrie ca este cu titlu executoriu. Situatia este destul de problematica. Practic dezvoltatorul a 'momit' intr-un fel clientii cu niste preturi mici la terenuri dar la care trebuia sa faci si un contract pt bransament electric contra unei sume de bani, dupa care a tot taraganat inceperea lucrarilor. Noi, oameni de buna credinta si fara experienta am zis ca omul este serios dar se pare ca ne-am inselat. Cred ca la noi romanii este o problema majora de educatie referitor la consultarea unui avocat cand vine vorba de un contract mai serios. Nu avem notiunea de preventie din pacate.

Noi luam serios in calcul si o plangere penala la politie , pe langa actionarea in instanta evident.
Lucrari bransament electric amanate de catre dezvoltator de ani de zile si nerespectare contract

Buna ziua, suntem mai multi propietari de loturi de terenuri unde dezvoltatorul s-a angajat ca ne trage utilitati-incepe lucrarile conform unui contract incheiat cu fiecare dintre noi in termen de un an de zile, iar daca nu reuseste, in acel contract scrie ca trebuie sa ne dea banii inapoi.Din pacate au trecut cativa ani iar el se face ca ploua si tot invoca diverse scuze.Practic dezvoltatorul nu a inceput nimic si nici banii nu pare sa-i dea inapoi. Ce demersuri putem face ? La ce institutii sa facem plangere? Cum putem ataca in instanta mai eficient?

Multumesc anticipat.