avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate bogu3000

Activitate bogu3000

Răspuns la discuția amenda rutiera prin posta
Salut la toata lumea! Scriu pentru prima data pe acest forum.
Acum un an si trei luni (17.08.2007)am fost prins de un radar fix undeva pe langa Cluj (eu fiind bucurestean). La aproape 6 luni (fara 5 zile) am primit acasa prin curier si procesul verbal (deci 5 zile pana la prescriptie!), nestiind cum stau lucrurile l-am primit. Vestea mareata era: 350 lei amenda si 90 zile suspendare, si indicatii cum sa platesc amenda. Am platit amenda si am fost la Udriste sa intreb unde si cui predau permisul, raspuns:"o sa-ti vina in 10 zile acasa o instiintare" (pe care nu am primit-o nici in ziua de azi!).B-)
In urma cu doua luni si jumatate am avut un incident care...am ramas stupefiat (feriti-va de agentii din Alexandria, cei mai IDIOTI, Doamne fereste), oricum am ramas cu permisul suspendat 60 zile!
Pe 21.11.2008 trebuia sa imi iau permisul de la Udriste, dar stupoare: eram inregistrat in baza lor de date cu suspendarea de acum 10 luni. Cei de aici vor sa-mi dea permisul numai ca trebuie ca cei dela Cluj sa stearga acea abatere, deci sunt scapat 50%. Sa facut un mic dosarel si sa trimis la Cluj urmand ca pana pe 10 Dec. sa primesc raspuns de la Cluj.:foottap:. Acum am o dovada pe termen nelimitat FARA drept de a conduce. Din 21.11.2008 pana pe 25.11.2008 cand am luat cunostinta oficial de treaba asta (declaratie+dovada) permisul a ramas in "custodie" politie (acum tot la ei se afla) cred ca e putin ilegal, nu sunt sigur!?ORICUM#-o
In concluzie: de retinut ca, totul se prescrie daca procesul verbal depaseste 6 luni de la comitere, sau daca il primestila mai mult de 30 zile de la constatare. Sanctiunea complementara se prescrie la aceiasi data cu cea principala, iar cea principala (aici sant mai multe optiuni!?) 6 luni, 2 ani, 5 ani?
Iertare pentru ca am scris atat de mult, dar nu am gasit ninic asemanator pe tot google-lul, si poate cineva va trage ceva invataminte! Multumesc.