avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate mykonos

Activitate mykonos

Buna ziua. In anul 2021 am facut un contract cu telekom pentru un abonament. Cateva luni de zile nu au functionat serviciile, am facut cateva sesizari plus telefoane date la ei, dar nu s-a solutionat problema. Pentru lunile respective, nu am mai platit, suma restanta fiind de 750lei. Acum mi-a venit executare silita, prin trubunal, suma de plata fiind 2000 lei, cu posibilitatea contestatiei. Este posibil ca dobanda penalizatoare sa fie mai mare decat suma restanta inital? Multumesc.
Buna ziua. Cadru militar, prins in flagrant, inafara serviciului. S-a dispus arestarea preventiva de 30 zile, de catre tribunalul militar. Daca va cere demisia de la unitatea militara, se va face declinare de competente? Doreste transferul dosarului de la tribunalul militar, la cel civil, pentru a fi judecat ca civil, ci nu ca militar. In momentul actual, se afla sub arest.
Buna ziua. Cadru militar, prins in flagrant, inafara serviciului. S-a dispus arestarea preventiva de 30 zile, de catre tribunalul militar. Daca va cere demisia de la unitatea militara, se va face declinare de competente? Doreste transferul dosarului de la tribunalul militar, la cel civil, pentru a fi judecat ca civil, ci nu ca militar. In momentul actual, se afla sub arest.
Buna ziua. Am si eu o intrebare… daca in momentul producerii unei infractiuni, persoana in cauza era cadru militar, iar de catre tribunalul militar s-a dispus arestarea preventiva pe o perioada de 30 zile, daca isi va da acum demisia, se poate face declinare de competente? Mentionez ca in momentul actual se afla in arest. Doreste sa fie judecat ca civil, ci nu de catre tribunalul militar. Multumesc