avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate Andrada Tartau

Activitate Andrada Tartau

Bună dimineața, va rog avem o problema în blocul în care locuiesc și as dori un răspuns la întrebarea mea.
Avem 2 locuri de parcare lăsate de dezvoltator pentru pubelele de reciclare,pana sa aduc acele pubele de reciclare 2 locatari își parca zilnic masina pe ele fără a cere voie cuiva.Acesti locatari dețin deja câte un loc de parcare dar pentru ca au 2 mașini dar a doua o parcau pe acele locuri. Țin sa menționez ca unii dintre noi deținem 1 masina și a trebuit sa închiriem un loc de parcare deoarece nu ne permitem sa cumpărăm unu.Pentru ca locuim într-o zona care abea începe sa se dezvolte nu avem parc în care ii putem scoate pe copii pentru a se juca și ieșim cu copii afara și stam lângă bloc.Unul dintre cei ce parchează abuziv pe acel loc are un loc de parcare cumpărat lângă scara blocului,iar acesta a sesizat ca are o zgârieturi pe portiera ușii dând vina pe copii ca ei au făcut-o,copii au între 2 și 6 ani în care chiar nu ii poți lăsa nesupravegheați. După lungi discuții cu aceștia au fost rugați sa își mute mașinile de pe acele locuri pentru a pune 2 bănci pe care am sta și noi cei cu copii dar și ceilalți locatari iar copii sa.ti ținem mai departe de bunurile lor..După lungi discuții, certuri ,amenințări din parte unuia în care își parca masina acolo,vorbe urate au mutat mașinile,iar bancutele au fost puse acolo.Tin sa precizez ca au fost puse pe acele locuri cu acordul a 50+1 a locatarilor......De când am pus aceste bancute cei ce nu au fost de acord și aceea sunt : președintele blocului, cei doi ce isi parcau masina abuziv ,și alți 4 locatarilor,tot vin cu diferite amenințări, informații.
Am fost amenințați ca au chemat politia și ca nu avem voie sa stam acolo,locurile sunt între cele 2 blocuri ,copii sunt copii au gura vorbesc striga aleargă etc dar nu sunt ținuți după ora 21.30 afara,în cât sa deranjam când e ora de liniște. Au solicitat instalarea unui easy-box numai sa luam băncile de acolo,probabil au fost refuzați deoarece aceste locuri sunt în spatele blocurilor și nu sunt stradale.Aseara am fost opriți de către președinte și ne.a spus ca a trecut un comisar pe acolo și a zis ca este interzis sa punem băncile acolo și sa le luam ca altfel vom fii amendați.Intrebarea mea este dacă noi avem acordul a 50+1 dintre cei ce locuiesc în bloc pentru acele bancute pot face ceva cei ce sunt împotriva băncilor pentru a fi luate de acolo pe a fi ocupate iar abuziv de cei cu mașini?
Bună seara,locuim într-un bloc de 60 de apartamente.Presedintele acestui bloc susține ca a primit o oferta pentru a instala un easybos în spatele blocului pe 2 locuri de parcare destinate ori vizitatorilor ori pubelele pt reciclare.El acum cere acordul prin semnătura pentru a putea fi amplasat acest easybox.Intrebarea mea este :este nevoie de acordul 50+1 al locatarilor sau trebuie a tuturor ce locuiesc în el.
Mulțumesc.