avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate artem

Activitate artem

Răspuns la discuția Drepturi de autor
Stiu ca sunt insistent, dar se schimba situatia "tot ceea ce creezi in afara site-urilor administrate de patron iti apartin in totalitate." daca intr-o anexa este specificat asa:

"Drepturile patrimoniale includ:
-reproducerea integrala a operelor pe paginile de internet ale Cesionarului
-difuzarea operelor"
Răspuns la discuția Drepturi de autor
Uf, m-am usurat.
Dar nu de texte e vorba, ci de banere publicitare.
Situatia nu se schimba cu formularea cheie, banuiesc.
Răspuns la discuția Drepturi de autor
ok.
si cum se poate iesi din povestea asta?
Răspuns la discuția Drepturi de autor
E vorba de materiale publicitare.
In contract scrie asa: "prin opere se inteleg articolele care urmeaza a fi create de catre cedent pentru a fi publicate pe paginile de internet aflate in administrarea cesionarului"
Răspuns la discuția Drepturi de autor
"Cedentul cedeaza Cesionarului drepturile patrimoniale si drepturile conexe pe toate teritoriile, in mod exclusiv."
Asta e una din formularile generale care ma face "sclavul" lui?
La ce se refera drepturile conexe?
Si insist: drepturile patrimoniale nu capata sens cand sunt remunerate?
Daca realizez ceva diferit pentru fratele meu, intra in incidenta formularii de mai sus?

Răspuns la discuția Drepturi de autor
Domnule Avocat, situatia mea e urmatoarea:
Contractul de drepturi de autor este separat de cel individual de munca, pe 2 firme separate ale aceluiasi patron.
Eu daca vreau sa plec la alt patron nu pot invoca ceva de genul ca operele mele nu au fost corespunzator exploatate.
Si atunci inseamna ca am incheiat contract de cedare a drepturilor patrimoniale pe viata?Sau pentru 3luni-2ani de la ultima opera?
In plus, daca e posibil sa am contract de drepturi de autor pe langa cel de munca, inseamna ca pentru terti pot executa opere complet diferite?
Multumesc.
Răspuns la discuția Drepturi de autor
Pai astfel de contracte incep cu remuneratia cuvenita.
Normal ar fi ca drepturile patrimoniale sa aiba sens daca s-au platit cu bani de catre angajator.
Altfel, daca desenez portretul mamei, trebuie sa i-l dau lui?


Data post: Vineri, 28 Noiembrie 2008, 14:16

Si se poate desface dupa 2 ani, daca angajatul vrea sa isi schimbe angajatorul?
Sunt cereri tip?Sau demisia e suficienta?


Data post: Vineri, 28 Noiembrie 2008, 14:45

Dar nu devine lovit de nulitate un astfel de contract, daca angajatul nu are licente pentru programele pe care le utilizeaza?
As dori sa aflu daca un contract de cedare a drepturilor EXCLUSIVE de autor, incheiat intre angajator si angajat poate avea ca obiect si articolele/operele realizate in afara slujbei respective, sau se refera strict la articolele/operele realizate si cedate contra cost angajatorului.
Am luat cunostinta despre ce inseamna drepturi patrimoniale, care se refera in cazul exlcusivitatii la interzicerea reproducerii, distribuirii, inchirierii, comunicarii, etc.
Dar daca angajatul creeaza o opera diferita pentru altcineva decat angajatorul, intra aceasta sub incidenta EXCLUSIVITATII?
Este un contract standard, de genul "Cedarea se face exclusiv...", fara alte clauze punctuale.