avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaelapandele

Activitate Mihaelapandele


Mihaelapandele a scris:

Bună ziua,
Am început o acțiune pentru schimbarea domiciliului băiețelului meu din Italia în România. Până ce nu se hotărăște acest lucru printr-o hotărâre judecătorească pot călători în Italia împreună cu copilașul? Sunt riscuri ca tatăl copilului să îmi interzică ulterior iesirea din Italia, este legal?
Menționez ca este vorba despre un bebeluș, iar motivul pentru care ar trebui să merg este legat de vânzarea apartamentului pe care il deținem împreună. Din păcate nu am pe nimeni care să mă reprezinte printr-o procură, deci va trebui să mă ocup personal. Există vreo posibilitate prin care să nu risc ca tatăl copilului să interzică ieșirea copilului din Italia? Mulțumesc



Multumesc pentru răspunsurile primite, voi atașa și recomandarea unui avocat din Italia, în cazul în care poate fi de folos și altcuiva aflat în aceeași situație.

Schimbarea domiciliului minorului**:
- Întrucât ați inițiat deja o acțiune în România pentru schimbarea domiciliului minorului, este esențial să așteptați o hotărâre judecătorească înainte de a face pași semnificativi, cum ar fi călătoria în Italia, care ar putea influența procesul.

Riscurile călătoriei în Italia**:
- Există riscul ca tatăl copilului să inițieze o acțiune în instanțele din Italia pentru a obține custodia sau pentru a contesta mutarea copilului, ceea ce ar putea complica situația juridică.
- În absența unei hotărâri judecătorești care să stabilească domiciliul copilului în România, există posibilitatea ca tatăl să solicite măsuri legale în Italia pentru a împiedica întoarcerea copilului în România.
Bună ziua,
Am început o acțiune pentru schimbarea domiciliului băiețelului meu din Italia în România. Până ce nu se hotărăște acest lucru printr-o hotărâre judecătorească pot călători în Italia împreună cu copilașul? Sunt riscuri ca tatăl copilului să îmi interzică ulterior iesirea din Italia, este legal?
Menționez ca este vorba despre un bebeluș, iar motivul pentru care ar trebui să merg este legat de vânzarea apartamentului pe care il deținem împreună. Din păcate nu am pe nimeni care să mă reprezinte printr-o procură, deci va trebui să mă ocup personal. Există vreo posibilitate prin care să nu risc ca tatăl copilului să interzică ieșirea copilului din Italia? Mulțumesc