avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, Am început o acțiune pentru schimbarea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, Am început o acțiune pentru schimbarea domiciliului ...

Bună ziua,
Am început o acțiune pentru schimbarea domiciliului băiețelului meu din Italia în România. Până ce nu se hotărăște acest lucru printr-o hotărâre judecătorească pot călători în Italia împreună cu copilașul? Sunt riscuri ca tatăl copilului să îmi interzică ulterior iesirea din Italia, este legal?
Menționez ca este vorba despre un bebeluș, iar motivul pentru care ar trebui să merg este legat de vânzarea apartamentului pe care il deținem împreună. Din păcate nu am pe nimeni care să mă reprezinte printr-o procură, deci va trebui să mă ocup personal. Există vreo posibilitate prin care să nu risc ca tatăl copilului să interzică ieșirea copilului din Italia? Mulțumesc
Ultima modificare: Marți, 6 August 2024
Mihaelapandele, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:39, 9 August 2024
In principiu ar trebui sa fie ok deplasarea intre tara de resedinta si tara de cetatenie pentru copilul minor, insa este necesar sa verificati si legea italiana pentru asta, pentru ca iesirea din Italia este guvernata de legile locului, adica cele italilene.
Puteti angaja un avocat roman care practica avocatura in Italia, sa va reprezinte pentru vanzarea apartamentului. Vanzarea o puteti face si printr-o agentie imobiliara din Italia.
Chiar dacă ați ajunge în România va trebui sa va întoarceți.
Altfel, apar probleme.

București 2024

Mihaelapandele a scris:

Bună ziua,
Am început o acțiune pentru schimbarea domiciliului băiețelului meu din Italia în România. Până ce nu se hotărăște acest lucru printr-o hotărâre judecătorească pot călători în Italia împreună cu copilașul? Sunt riscuri ca tatăl copilului să îmi interzică ulterior iesirea din Italia, este legal?
Menționez ca este vorba despre un bebeluș, iar motivul pentru care ar trebui să merg este legat de vânzarea apartamentului pe care il deținem împreună. Din păcate nu am pe nimeni care să mă reprezinte printr-o procură, deci va trebui să mă ocup personal. Există vreo posibilitate prin care să nu risc ca tatăl copilului să interzică ieșirea copilului din Italia? Mulțumesc



Multumesc pentru răspunsurile primite, voi atașa și recomandarea unui avocat din Italia, în cazul în care poate fi de folos și altcuiva aflat în aceeași situație.

Schimbarea domiciliului minorului**:
- Întrucât ați inițiat deja o acțiune în România pentru schimbarea domiciliului minorului, este esențial să așteptați o hotărâre judecătorească înainte de a face pași semnificativi, cum ar fi călătoria în Italia, care ar putea influența procesul.

Riscurile călătoriei în Italia**:
- Există riscul ca tatăl copilului să inițieze o acțiune în instanțele din Italia pentru a obține custodia sau pentru a contesta mutarea copilului, ceea ce ar putea complica situația juridică.
- În absența unei hotărâri judecătorești care să stabilească domiciliul copilului în România, există posibilitatea ca tatăl să solicite măsuri legale în Italia pentru a împiedica întoarcerea copilului în România.
Ultima modificare: Vineri, 9 August 2024
Mihaelapandele, utilizator
Tatal poate si asa cere masuri in Italia. Eu nu cunosc care este tara competejta a judeca in acest moment cererile privitoare la minor, nu avem date suficiente. Dar daca Romania este tara asta, atunci tatal nu poate cere in Italia. Discutia e lunga, trebuie sa va adresati avocatului din dosarul din Romania. Ca sa modificati locuinta copilului in Romania, acesta deja trebuie sa aiba locuinta de fapt aici de ceva timp...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Părăsire tara de resedinta cu un minor ALINAR90 ALINAR90 Părinți romani ce au impreuna un minor, cu resedinta in Italia. Poate mama părăsi tara de resedinta cu minorul dacă tatal nu este de acord? (vezi toată discuția)
Ajutor .stabilire domiciliu minor in afara tarii brokenangel brokenangel Buna ziua, Am divortat dupa 11 ani, urmeaza sa facem partajul si doresc sa ma casatoresc inafara tarii . Am un copil de 4 ani si doresc sa il iau cu ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am un copil cu varsta de 14 ani timp de 12 ani l am ... Iuliaelena40 Iuliaelena40 Buna ziua am un copil cu varsta de 14 ani timp de 12 ani l am crescut singura tatal nu a participat cu nimic in toti acesti ani Nici economic si Nici ... (vezi toată discuția)