avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate byanca_net

Activitate byanca_net

Buna ziua. S.O.S. Multumesc anticipat.!
Sunt administrator asociat la o firma de constructii cu 1% procente.
Firma este suspendata.
Vreau sa ies din firma si asociata mea nu este de accord.
Cum sa procedez???????
Pasii care trebuiesc urmati in cazul in care vreau sa ma adresez instantei sau si costul unui asemenea demers.

Răspuns la discuția Desfiintarea postului verbal
elis a scris:

albertokurtyan a scris:

Daca desfiinteaza postul tau prin restructurare, ai dreptul la un salariu compensatoriu si plata din urma a drepturilor salariale. Vei intra in somaj.
Numai ca nu ii va conveni sa te dea in somaj din postul de vinzatoare pentru ca nu va mai avea voie sa angajeze vinzatoare timp de 6 luni.
Va trebui sa te concedieze din postul de secretara.
S-ar putea ca tichetele de masa sa nu le mai primesti. Tichetele reprezinta niste bonusuri care pot fi retrase de patron oricind, daca nu sunt inscrise in contractul de munca.
Deci s-ar putea sa nu primesti bonuri de masa.
Drepturile tale?
1. Sa iti primesti salariul, intreg si la timp;
2. Sa muncesti;
3. Sa renunti la contract prin demisie;
4. Sa beneficiezi de indemnizatie de somaj daca esti disponibilizata prin desfiintarea postului;
5. Un salariu compensatoriu, prin desfiintarea postului.

La demisie nu primesti nici somaj (care valoreaza vechime la pensionare) si nici salariu compensatoriu.
Nu primesti nimic.

Daca vrei intr-adevar sa pleci, negociaza cu patronul sa te dea in somaj, un salariu compensatoriu si plata bonurilor de masa.

Alberto Kurtyan


Unde este prevazuta aceasta interdictie de 6 luni pentru a nu mai angaja pre nimeni daca desfiintez un post? :-/
Acordarea bonurilor de masa este facultativa si nu obligatorie ... Conform Legislatiei tichetelor de masa, angajatii pot primi o alocatie individuala de hrana, acordata sub forma tichetelor de masa, suportata integral pe costuri de angajator. Decizia de acordare a tichetelor de masa apartine angajatorului.
[/qB
Buna seara. Stie cineva ceva de OUG 105/2004? (alocatie suplimentara). Unde sa ma adresez? Multumesc.!
Răspuns la discuția Desfiintarea postului verbal
Va multumesc mult pentru raspunsul anterior.! Este posibil sa se supere ca nu vreau sa accept postul de vanzator si sa ma scoata incompetenta? Firma la care lucrez este un SRL, si are 18 salariati, deci nu avem contract colectiv de munca.Mai pot beneficia de salariu compensatoriu? El ar vrea sa-mi desfiinteze postul verbal, sa trec pe postul de vanzatoare, dar sa fac si ce faceam inainte(secretariat). Si la salariul de 650 RON, nu cred ca merita.!
Buna,
As avea nevoie de sfaturile dumnevoastra cu privire la situatia mea,am fost anuntata verbal pe data de 24.11.08 de desfintarea postului meu .Nu am primit nici o instiintare scrisa de la conducerea firmei cu referire la acest lucru , nu stiu ce masuri trebuie sa iau in acest sens pt ca nu am mai avut probleme de genul acesta.
Va multumesc astept sfaturile dumneavoastra.
De fapt sa va explic mai in detaliu situatia:
Am fost angajata in urma unui interviu, in data de 15.06.2008 la SC SICOMAR INT SRL Constanta pe postul de secretara.
Aceasta societate are birouri si magazine. Suntem 2 secretare.
Pe data de 10.11.2008 a venit seful si mi-a spus ca nevrand sa mai angajeze a 3 persoana in magazin, sa ma mut cu totul adica cu acte, in magazine. Acolo am mai primit 2 responsabilitati fata de cele avute, adica sa fac pontajul si registrul de casa. Nu m-a deranjat. Am uitat sa va zic ca la mutarea in magazine mi s-a zis ca nu am sa vand sau sa ma implic in activitatile magazinului, doar cand colegele mele vor fi in spate cu clienti san nu ramana magazinul gol. Pe data de 23.11.2008 vanzatoarea din magazine mi-a spus ca seful i-a spus sa ma anunte sa ma implic si in activitatile magazinului daca nu am ce face, lucru care nu se prea intampla, fiindca am foarte mult de munca, dar placandu-mi ceea ce fac, nu mi se pare greu. Dar mi s-a parut ceva putred, asa ca pe 24.11.2008, am intrat la seful si am cerut lamuriri. MI S-AU DAT: “Din lipsa de oameni, postul meu s-a desfiintat, si mi-a spus ca voi fi si eu pe posul de vanzator in magazin. Dar in acelasi timp mi-a lasat si celelalte atributiuni(respuns telefon, fax, dosare angajati, contracte furnizori, pontaj, registru casa, etc). I-am spus ca nu mi se potriveste functia de vanzatoare si nici nu-mi place. Atunci mi-a spus sa-mi dau demisia.! Eu i-am spus ca daca mi-as da demisia nu as mai avea drepturi,la desfiintarea postului. Mi-a spus ca-mi lasa timp de gandire, iar eu am acceptat. Dar am incercat sa o fac si pe vanzatoarea, dar nu reusesc sa ma integrez si nici nu-mi place.! Nu stiu ce sa fac, vreau sa plec, dar nu fara drepturi. Nu ni s-au dat bonurile de 3 luni. Ce ma sfatuiti sa fac? Am 12 luni lucrate in ultimele 24 luni. Drept sa va spun as prefera somajul decat stresul care s-a instalat.! Ajutati-ma, va rog mult.! Ce drepturi am? Imi este frica ca imi va desface CM, daca nu-mi dau demisia…..!
Multumesc anticipat.! O zi buna.!