avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Activitate Aurel Vlaicu

Activitate Aurel Vlaicu

Poate fi considerat furt, daca cineva isi insuseste bunul altuia fara a il informa pe proprietar, dar informeaza o terta persoana (in cazu l de fata o vecina)? Daca in continuare acel cineva distruge bunul, fara a informa pe proprietar, cum se incadreaza legal fapta?
Se vede pe inregistrarile facute in scop de supraveghere de catre magazin. Eu nu am inregistrat nimic.
Intru azi intr-un magazin Mega Image. Apare proprietarul si ma intreaba ce caut acolo pt. ca mi-a spus deja sa nu ma vada in magazinul sau. Are el idea fixa cum ca as fi furat de acolo.
I-am spus ca nu ma intereseaza. El ca e magazinul sau si face ce vrea. Si ca o sa vad eu ce se intampla.
La care am sunat la 112. Explic despre ce-i vorba.
Politistul ma ia la rost de ce sun la 112 pt. ca nu-i urgenta si ma intreaba daca ma simt in pericol. Ii spun ca sunt amenintat si ma simt in nesiguranta. (Cand un malac de peste 2 m sta la 3 cm in fata ta si iti spune ca "ai sa vezi ce se intampla, nu ma ......... tu pe mine in magazinul meu", cred ca un pic oricui i se face frica.)
Ignora complet ce-i zic si imi zice ca-i magazin privat si proprietarul poate face ce vrea iar ei nu pot face nimic.
Ii explic si lui ca nu e club privat ci unitate comerciala de interes public.
Suparat ca il "invat" eu imi spune sa depun plangere la postul de politie si imi inchide.

Tare ma arde in degete sa depun plangere. Inca ma gandesc daca merita sa-mi complic viata, dar pe langa asta nu stiu nici care ar fi demersul.
Ma poate sfatui cineva?
Ce naiba, decide nenea militianul cand ma simt eu in pericol? Sau face pe consilierul juridic si inca si dand informatii false?
Situatia de amenintare se vede sigur pe camerele de supraveghere.