avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Politia prietenul nostru incompetent
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Politia prietenul nostru incompetent

Intru azi intr-un magazin Mega Image. Apare proprietarul si ma intreaba ce caut acolo pt. ca mi-a spus deja sa nu ma vada in magazinul sau. Are el idea fixa cum ca as fi furat de acolo.
I-am spus ca nu ma intereseaza. El ca e magazinul sau si face ce vrea. Si ca o sa vad eu ce se intampla.
La care am sunat la 112. Explic despre ce-i vorba.
Politistul ma ia la rost de ce sun la 112 pt. ca nu-i urgenta si ma intreaba daca ma simt in pericol. Ii spun ca sunt amenintat si ma simt in nesiguranta. (Cand un malac de peste 2 m sta la 3 cm in fata ta si iti spune ca "ai sa vezi ce se intampla, nu ma ......... tu pe mine in magazinul meu", cred ca un pic oricui i se face frica.)
Ignora complet ce-i zic si imi zice ca-i magazin privat si proprietarul poate face ce vrea iar ei nu pot face nimic.
Ii explic si lui ca nu e club privat ci unitate comerciala de interes public.
Suparat ca il "invat" eu imi spune sa depun plangere la postul de politie si imi inchide.

Tare ma arde in degete sa depun plangere. Inca ma gandesc daca merita sa-mi complic viata, dar pe langa asta nu stiu nici care ar fi demersul.
Ma poate sfatui cineva?
Ce naiba, decide nenea militianul cand ma simt eu in pericol? Sau face pe consilierul juridic si inca si dand informatii false?
Situatia de amenintare se vede sigur pe camerele de supraveghere.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 August 2024
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 08:29, 5 Septembrie 2024
Situatia de amenintare se vede pe camerele de supraveghere ale amenintatorului sau ale amenintatului/ale dvs?
Depuneti plangere. Daca nu stiti cum se scrie o plangere, apelati la un avocat ca sa va redacteze o plangere si o depuneti dvs. Daca vreti sa va si reprezinte, îi cereti sa va si reprezinte. Dar demersul costa si trebuie pus in balanta cu prejudiciul dvs (sau ce este acolo, orgoliu, razbunare sau alt moft, noi nu stim)
Se vede pe inregistrarile facute in scop de supraveghere de catre magazin. Eu nu am inregistrat nimic.
„Eu nu am inregistrat nimic.”
Asta incercam sa va spun. Plangerea trebuie insotita de probe. Iar probele sunt la mana agresorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Card folosit fraudulos cont golit integral yokkyu yokkyu As dori sa stiu ce demersuri trebuie sa fac deoarece mi- s-a utilizat cardul de credit fraudulos, au fost extrasi toti banii de pe el ( in jur de 1500 de lei) ... (vezi toată discuția)
Am fost amenințată cu bătaia și cu moartea de o persoană cu probleme psihice, sub influența alcoolului. ce se poate face în astfel de cazuri? aleexandra aleexandra Buna ziua.lucrez la un magazin alimentar.ieri am fost amenințată de o persoana cu probleme psihice și sub influența alcoolului cu moartea si bătaia atât ... (vezi toată discuția)
Este tardiv sa dau statul in judecata pentru ca pe hartie camerele functioneaza, dar in realitate nu? AnaMarriaa AnaMarriaa Buna ziua, Acum doi ani am fost lovita in trafic (paguba 3000 lei) de catre un sofer care a fugit de la locul faptei, intr-o intersectie din sectorul 5 unde ... (vezi toată discuția)