avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate Petrisca Elena

Activitate Petrisca Elena

Mulțumesc pentru ajutor!!!

raluk0207 a scris:

Da, este suficient

In succesiune este scris ca moștenim de la tatăl meu nuda proprietate a terenului.Cumnata si nepotul meu nu au putut să-mi vândă pentru că ei nu au trecut în moștenirea după fratele meu si superficea,practic au moștenit doar clădirea..Notara la care au făcut succesiunea a spus că superficea nu este transmisibilă prin succesiune si ei au rămas doar cu clădirea fără superfice.In contextul acesta pun întrebarea daca este suficient să dețin nuda proprietate a terenului pentru a putea cumpăra clădirea si pentru a stinge superficea .
Mulțumesc frumos pentru raspuns!
Mulțumesc frumos!
Asta am vrut să știu pentru că notarul de la tg jiu a zis ca daca moștenesc nuda proprietate este ca si când aș primi ceva lupsit de conținut și nu mă ajută

Dreptul de superfice a fost facut de tatăl meu în favoarea fratelui meu in vara anului 2020 pe 99 de ani cu titlu gratuit pentru a putea construi fratele meu o bucătărie.In decembrie 2020 ,fratele meu a decedat si când a facut succesiunea, nepotul și cumnata mea,după fratele meu notara nu a vrut să-i treaca și superficea in moștenire spunând că aceasta nu se moștenește.Între timp a decedat și tatăl meu anul acesta în februarie,iar nepotul si cumnata vor să-mi vândă mie clădirea si nu pot deoarece există acea superfice .Notarul la care am fost pentru vânzare susține că trebuia teecută în certificatul de moștenire atât clădirea cât și superficea și atunci puteam să facem vânzarea. Ce este de făcut?
Daca mi-ar da frații și mama mea nuda proprietate a terenului în urma succesiunii după tatăl meu ar putea să-mi vândă nepotul clădirea?

trandafir2 a scris:

Buna ziua. In principiu da, insa este nevoie de mai multe detalii, intrebarea este cam prea vaga.
Depinde si cum s-a constituit dreptul, depinde si pe ce perioada, depinde de mai multe elemente.

Buna ziua.
Aș dori să știu dacă dreprul de superfice se transmite prin moștenire!
Mulțumesc frumos!